| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut testul de sarcine de 2 ori in zile diferite si a esit negativ, sunt oare sau nu insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dtte a răspuns:

Pai te-ai uitat sa fie testele inca in termen de valabilitate? Daca da, depinde si la cat timp dupa actul sexual neprotejat ai facut acel test! Din cate stiu eu, nu il poti face mai devreme de 14 zile fiindca nu are relevanta(se poate sa ma insel)! Dar mai bine mergi si fa un test la sange ca sa scapi de dubii!

Abh
| Abh a răspuns:

Un test de sarcina se face la 10 zile intarziere a menstrei.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă ambele teste au ieșit negative, nu ești însărcinată.
Dacă în maxim 5-7 zile de la presupusa menstră nu apare mai trebuie să mai faci unul. Nu trebuie să uităm că poate intra în discuție și o răceală, un chist, etc., nimic nu este bătut în cuie.
Sănătate.
Pa, pa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca intre ultimul contact sexual si primul test de sarcina au trecut minim 21 de zile, iar intre cele doua teste a fost un interval de minim doua zile, nu esti insarcinata. Daca ai facut testele fara respectarea acetor intervale, nu ai de unde sa stii daca esti sau nu insarcinata.