| AndreeaShrott a întrebat:

Mi-am luxat glezna de aproxo saptamana... si ink nu mi-a trecutstraight face la oul piciorului(sau ma rog... cum i-o zice) este ink umflatstraight face ce pot face? cele mai bune stafuri primesc fundabig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| amc a răspuns:

Am avut si eu asa cevalaughing)
Am mers la un vecin care e priceput la luxatii,chestii din asteahappy
Cred ca ai o vena intoarsa! In apa caldutza pui piciorul si cu sapun masezi acolo de sus in jos in jurul"oului" piciorului, si incersi sa apesi din ce in ce mai tare. Poti sa iti faci tu asta, e mai dureros daca iti face altcineva.Ramane umflat, eu am avut acum un an o lucsatie acolo si ink mai am umflat dar nu ma mai doare.Problema e ca eu inca o data m-am luxatlaughingsi m-am frecat singura. Oricum voi merge sa-mi fac o radiografie sa vad concret ce am de nu mi sa desumflathappy.
Succes si tie!happy

2 răspunsuri:
| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Stiu eu niste solutii
repausul zonei afectateaplicarea de gheata localbandaj elasticridicarea membrului afectat
Intreaba-ti si parinti ce trebuie sa faci si du-te si la doctor

| AndreeaShrott explică:

laughing deci tu ai avut doua luxatii la acelasi picior? si ai un an... eu o luxatie si poate ma tie jumatate de an:]]... oricum ma duc sa-mi fac o radiografie. dar pana atunci mai astept sfaturi:*:*