| Itdpp958 a întrebat:

Mi-am pus aparat fiindcă aveam doi dinți în fața puțin strâmbi și nu îmi plăcea cum se vedeau. Când m-am dus, fiindcă aveam penultima măsea lipsa, ptc mi-a căzut din cauza unei problema, dentistul mi-a zis ca poate sa mute ultima măsea cu ajutorul aparatului în locul liber. Faza este ca eu am aparat de 10 luni, maseaua s-a mutat, dar cei doi dinți din fata au rămas la același nivel, maxim se distantau și se apropiau uneori. M-am gândit mai bine și mi-am dat seama târziu ca atunci când îmi va apărea a treia măsea, cea de minte tot va fi un spațiu liber între masele și mai bine lasam maseaua la locul ei, dar nu m-am gândit la acest lucru și nici dentistul nu a zis nimic. Ce sfat îmi dați sa fac, credeți ca și-a făcut meseria bine? Ma enervează ca acei dinți din fata, problema pentru care m-am dus inițial nu s-a rezolvat încă, având în vedere ca sunt puțin inegali.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| DeeDee817 a răspuns:

Durează destul de mult procesul de îndreptare. Eu am de 1 an și 6 luni și nu văd mari diferențe dar asta din cauza ca am gingia prea joasa și osul maxilarului prea mic de aceea mi-a spus ca la mine procesul e mai încetinit. Sa nu ai si tu problema asta...paradontoză. Am făcut si eu la fel ca tine nu am vazut niciun rezultat pana nu l-am întrebat. Încearcă sa discuți cu el, îți va spune de ce face așa.