| WeebFan2019 a întrebat:

Mi-am pus ieri aparat dentar si as vrea sa va intreb ce nu am voie sa beau :
-Suc,Energizante, Vin rosu, etc
Intrebarea e Apa minearala si proteinta cu apa pot sa beau? nu cred ca e o problema
Multumesc in avans de raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Aparatul dentar este confecționat dintr-un aliaj anume, nu este o simplă sârmă. Poți consuma orice lichide dorești, deși sfatul meu este să renunți la porcăriile alea de energizante și apă cu proteine.
Mare grijă cu alimentele "tari", gen alune, chips-uri etc. Dacă se dezlipesc brecket-urile de pe dinți e mai greu să ți le lipească din nou.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aceste lucruri trebuia sa il intrebi pe medic, nu pe noi.

| Bizon95 a răspuns:

In primul rand nu numai ca ar trebui sa intrebi doctorul
dar chiar ar trebui sa iti spuna fara sa intrebi

in alta ordine de idei, NU prea vad ce legatura OARECARE ar avea un suc cu aparatul dentar, daca nu cumva bei acid de baterie, acid sulfuric, acid clorhidric, sau altele capabile sa dizolve metal, nu vad cum poate sa il afecteze, in gura e oricum umed tot timpul, iar daca te speli pe dinti (cu aparat dentar cu tot) se duce tot dulcele!

asa ca intreaba doctorul, nu pe noi, amatorii de pe TPU tongue

| Pruna_Alexandru_1995 a răspuns:

Poti sa bei apa plata si suc fara acid! Si mai ales fara proteine cu apa.Peste 5-6 luni poti bea sucuri cu acid etc.

| Bizon95 a răspuns (pentru Pruna_Alexandru_1995):

Vrei sa spui acidulat, adica dioxid de carbon dizolvat in apa
altfel se intelege acid de baterie, sau LSD (caruia i se mai spune ACID)