| iAndrea a întrebat:

Mi-am zgariat o alunita! AJUTOR!
Mi-am luta catelul in brate, si el si -a infipt gheruta fix in alunita mea de pe umar. pe moment m -a durut, dar nu mi-am dat seama imediat ca ma zgariase fix acolo. Dupa a inceput sa curga sange, nu foarte mult. L-am sters si dupa am dat cu spirt si apoi dupa mi-a zis mama sa ii dau cu apa oxigenata si dupa cu tinctura de iod. in timp ce- i dadeam mia curgea cate putintel sange. Acum s-a oprit, dar vreau sa aflu si parerea altora, daca exista vreun pericol. Nu m -am mai lovit niciodata la acea alunita, doar la alta de pe cealalta mana unde tot asa m-a zgariat catelul, dar atunci nu cursese aproape deloc sange.
V-as multumi mult daca nu mi-ati spune sa ma duc la doctor, pentru ca o sa ma duc dar nu urm. zi si cealalta. Vreau sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DanielPH a răspuns:

Mama ta doar a zis sa iti dai cu niste spirt, daca era ceva foarte grav(Sa o rupi, sa o scoti) ar trebui sa te duci la un dermatolog.
Eu mi-am dat cu un cutit peste o alunita de pe mana acum vreo 4 luni si nu am nimic, a curs sange, nici nu m-am dezinfectat, decat peste o ora, nu am patit nimic.
Eu unul zic sa vizitezi un dermatolog, sa iti dea el niste sfaturi, nu niste oameni fara specializare in domeniu, ca noi.

4 răspunsuri:
| FoxGames a răspuns:

Nu esti deja la doctor? Nu e de joaca cu alunitele, fugi, nu mai sta.

| Sall1975 a răspuns:

Stai linistit. Nu este nici un pericol si eu am patit sa ma zgâriu pe alții nita

| vivutuca a răspuns:

Sa iti pui o compresa ce apa rece pe alunita care nu mai e si nu ai decat sa mergi la doctor

| CristinaCRM a răspuns:

Nu cred ca e nimic grav. Stai linistita