| baba a întrebat:

Mi-aţi putea pune un diagnostic psihic în online?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Nu. Un diagnostic nu se pune nici dupa o sedinta fata in fata cu un psiholog. Primele 6 sunt pentru asta, pentru asteptari, pentru un plan de lucru, crearea relatiei terapeutice...

17 răspunsuri:
| galileo a răspuns:

Nu. Nu cred ca e cineva in stare sa poata sa iti puna un diagnostic psihic, decat un psiholog.

mlm
| mlm a răspuns:

Daca as fi psiholog si am avea o sedinta iti pot spune ceea ce vrei tu sa afliwinking

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu.

| J7anine a răspuns:

N-ai obosit de atata alergat happy? incearca sfatulmedicului.ro

la diagnostic nu ma pricep, dar poti sa-ti zic un banc happy
Medicul deseneaza o linie si apoi il intreaba pe nebun: -Ce va sugereaza asta? -Femei goale... Mai deseneaza un cerc si iar: -Dar asta ce va sugereaza? -Femei goale... Mai deseneaza un patrat: -Ce va sugereaza asta? -Femei goale... Psihiatrul lasa jos creionul din mana si zice: -Vad ca aveti o idee fixa cu femei goale: -Eu am o idee fixa? Dar cine a desenat aici toate obscenitatile astea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
Avand in vedere miscare de rotatie in jurul patratului pe care o face omuletul din poza ta-->you're crazylaughing

| baba explică:

@Rodicaescu: dacă-ţi spun că n-am alergat deloc pân' acum, mă crezi?

| J7anine a răspuns:

Bine, atunci cine e aschimodia asta care alearga la tine in patratel ca pe mine m-a ametit laughing

| Zoombe3 a răspuns:

Pt. Psiholoaga : Desigur, diagnosticul se pune dupa muuulte sedinte dupa ce a fost secatuit bine pacientu de cascaval. laughing

| baba explică:

În 6 şedinţe ţi se pune diagnosticul? Doamne! Şi eu care credeam că în 6 şedinţe deja te vindecă.

carla
| carla a răspuns:

HAhha daca ai id-ul baba si tot alergi in patratul ala...zau ca nu-i de bine...ai ceva pitici pe creierwinking

| tradaro a răspuns:

Manifestarile tale se incadreaza undeva intre neurologie si psihiatrie. Ar trebui sa mergi la ambele specialitati, si cel putin cei de la neuro sa-si faca treaba.
Realmente nu stiu ce sa iti recomand. Ai intr-adevar manifestari vegetative insotite de depresie si anxietate. Trebuie sa urmezi tratamentul prescris cu sfintenie. Nu renunta, data viitoare trebuie sa urmezi tratamentul pana la capat. De exemplu, antidepresivele trebuie continuate cel putin 3 saptamani pana sa-si faca efectul, iar in aceasta perioada starea de depresie se poate agrava. Dar asta nu înseamna ca trebuie sa le opresti. Exista unele tulburari de ordin neuro-psihiatric care se manifesta prin senzatia de percepere a organelor interne. Astfel, iti recomand sa mai faci o vizita la un psihiatru, acelasi la care ai mai fost, sau altul.
Exista tulburari psihice de care doar ei te pot scapa.

Starile de subfebrilitate s-au transformat intr-o adevarata obsesie ceea ce ma face sa inclin a crede ca e o problema psihica, care are manifestari la nivel fizic, in special legate de oboseala, probleme intestinale, febrilitate, cefalee si alte simptome. Din cate inteleg aceste simptome are radacini foarte vechi si foarte adanci, ascunse in subconstient, care incep sa se manifeste datorita unui stres puternic sau unui soc. Iti recomand un tratament de consiliere psihoterapeutica, nu neaparat psihiatrica, si nu neaparat cu calmante. De asemenea, remediile homeopate si cele naturiste ajuta foarte mult.
As vrea sa te întreb daca tomografia computerizata la creier a iesit normala.

Aceasta problema apare la foarte multi oameni,. din punctul meu de vedere faptul ca te simti rau fizic te face sa te sperii si psihic, trebuie sa te intaresti un pic psihic si sa afli ce te supara fizic, daca diminuezi problemele fizice si zic doar fizice pentru ca nu vad ca astea sa treca vreodata de tot daca nu apare nimic la tomografie. Citeste un pic despre "sindromul picioarelor nelinistite", cred ca si asta de deranjeaza si incearca sa cauti un medic bun care sa te asculte si incearca sa faci toate demersurile pentru a afla exact ce se intampla pentru ca majoritatea nu te baga in seama, nu este o problema care sa nu fie rezolvata.

In concluzie:
Dezvoltarea si involutia psihica nu le ai concomitent în toate caracteristicile psihice. Tendinta spre armonizare, în schimb, e permanenta. Pe fondul armonizarii exista uneori aspecte aberante, anomalii, disarmonii psihice care se datoreaza conditiilor de mediu in care te afli.

| miriam a răspuns:

Dar poate ca nu ai nevoie de un diagnostic nici macar de la un psiholog, sa nu mai vorbim de cel online, ce te face sa crezi ca ai avea nevoie?

| baba explică:

@miriam: un blocaj motivaţional în care am intrat acum acum jumătate de an fără să ştiu de ce + un diagnostic vag pus de cineva care se află "parţial" în domeniu + recomandarea acelei persoane de-a vorbi cu cineva.

| yadora a răspuns:

DA... daca cineva are puteri extrasenzoriale mai dezvoltate va simti vibratiile si gandurile tale lejer...asa ca nu se stie niciodata cu ce diagnostic te trezesti...

| remus a răspuns:

da, roaga o cunostinta cu auzul bun sa te prinda de cap si sa scuture bine de citeva ori si sa asculte cum suna.............plin s-au gol, dupa care trimite-ne rezultatul, in alt mod nu cred ca se poate, am glumit sper sa nu te superi, o seara buna iti doresc!

| baba explică:

Nu mă supăr. Mi-a adus pentru o clipă zâmbetul pe buze. big grin Seară bună şi ţie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e teama de succes mi-e teama de faptul ca ajung in top si ma blochez. ce sa fac?