| alexandra2006A a întrebat:

Mi-au aparut bubite de o saptamana, cate 2-3 in fiecare zi. Arata ca niste pete rosii in relief, de dimensiunea unui bob de cafea, iar in mijloc sunt albe si uscate. Varsat de vant am avut cand eram mica, cunoaste cineva ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

E posibil să fie ori dermatomicoză ori un fel de eczemă. Ia de la farmacie Nizoral şampon şi spală-te cu el pe "bubițe". Lasă-l pe piele timp de 5 minute, apoi clăteşte cu apă. Fă asta 5 zile la rând. Dacă nu trec, ia Locoid de la farmacie şi încearcă asta. Dacă fac "mătreață" în centrul lor bubițele astea cel mai sigur înseamnă că e dermatomicoză şi trebuie Nizoral.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate fi pojar, pojarel sau scarlatina.
Mergi maine dimineata la medicul de familie sa te vada, ca poti fi contagioasa si este bine sa nu te duci la scoala.