| anonim_4396 a întrebat:

Mi-au iesit niste bube pe corp[sun marisoare ca un bob de mazare] pana ajung la doctor...ma puteti ajuta voihee hee cu ce sa le tratez cu spirt ustura rau daca aplic spirt mi se inroseste tot corpul si devine fierbinte! ajutati-maaaaaaaaaaa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Corina a răspuns:

Nu stiu cati ani ai si nici nu ne-ai dat prea multe detalii referitoare la simptomele pe care le ai, dar cred ca s-ar putea sa ai una din bolile copilariei: rujeola, rubeola, varicela. Pana ajungi la medicul de familie, poti da pe ele cu niste pasta cu apa, care usuca aceste bube (in timp). Totusi, sfatul meu este sa incerci sa ajungi cat de repede poti la medic, caci daca e una dintre bolile de mai sus, este contagioasa si va trebui sa stai acasa, pentru a nu molipsi si pe altii. Sanatate maxima!