| KindKid17 a întrebat:

Mi-au iesit niste cosuri langa ureche sus, prin par mai exact. Cum pot scapa de ele? Arata urat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, seara, după ce ţi-ai spălat bine faţa, aplică puţină pastă de dinţi pe coşuri. Nu şterge pasta de dinţi, las-o să acţioneze toată noaptea, iar dimineaţa vei vedea că e mai puţin vizibil. Altă metodă ar fi să, aplici un un cub de gheaţă de trei ori pe zi, pentru rezultate cât mai vizibile. Alta ar fi să, pui nişte miere pe un disc de vată şi să masezi uşor zona afectată. Lasă mierea să acţioneze 30 de minute, după care îndepărtează mierea cu apă caldă. Taie un căţel de usturiu în jumate şi masează 5 minute, după clăteşte cu apă caldă. Această metodă se aplică seara înainte de culcare. Înmoaie un disc de vată în suc de lămâie şi lasă-l să acţioneze pe timpul nopţii. Baftă! Sper să-ţi treacă cornişoarele. happy

| QElenaBoghiu a răspuns:

Te dai cu zeama de lamaie pe cosuri.

| CarcotasulVesel a răspuns:

In general cosurile sunt o treaba genetica... DE FAPT
unii au cosuri pe fata si se trateaza cat pot de tare, doctor, vraci, voodoo, etc. si nu le trece nici d'al dracu
altii au cosuri pe kur in loc de fata, etc.

eu de ex. imi apar putine, dar oriunde, in cap din cand in cand, pe langa nas, si oriunde pe corp

| Demidol a răspuns:

Aparitia cosurilor, mai ales in par, arata lipsa de igiena. Ai tenul gras, parul gras, dar nu te speli suficient de des pe cap si in urechi.
Deocamdata spala-te bine. Spala-te pe cap cat de des este nevoie. Dar este indicat sa mergi la medic pentru a vedea cauza seboreii si eliminarea ei.

| KindKid17 explică (pentru Demidol):

Nu cred ca ma crezi, dar ma spal in fiecare dimineata pe cap si seara pe corp. Sa stea bine freza. Beau si multa apa ca merg si la sala si aplic si o data pe saptamana masca cu carbune activ. Chiar sunt surprins ca mi-au iesit acolo.

| Demidol a răspuns (pentru KindKid17):

Ca sa stea bine freza? Si cu ce te dai? Cu spume, geluri. Si asta inseamna acelasi lucru. Infunzi porii si din cauza asta totul ramane sub piele. Apoi erup sub forma de cosuri, furuncule.

| hisaruki a răspuns:

Incearca sa le ascunzi, putin fond de ten, gasesti tu ceva. Si sa iti iei o crema anti-acnee si cosuri si sa te dai de maxim doua ori pe saptamana cu ea. Numai bine, succes!