| Ionut_Gratian_1996 a întrebat:

Mi-e frica de somn! Da, suna ciudat stiu dar nu pot sa dorm mi-e frica ca pierd controlul corpului! Poate cineva sa ma ajute sa nu imi mai fie frica? scuze pentru greseli sunt pe graba!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Frica este in capul tau. Fara somn,nu poti trai la nesfarsit in starea de veghe,de fapt,nu poti trai. Daca tu eviti sa dormi,odata tot vei adormi. Inevitabil se va intampla asta. Respira adanc inainte sa dormi(asigura-te ca e camera aerisita) si stinge luminile pentru a avea un somn fara intrerupere. Invata sa te trezesti inainte de rasaritul Soarelui,te va ajuta psihic foarte mult. Nu manca la ore tarzii si nu mai gandi, omule, negativ caci atragi pe langa tine ca un magnet cam toate energiile la care te gandesti, cel putin in mintea ta. Linistete-te! Corpul paralizeaza atunci cand tu visezi deci nu poate pleca nicaieri. Somnambulismul sau narcolepsia apar la oameni cu o simptomatologie persistenta si care consuma droguri, in general.
Practica un sport si lasa astfel de ganduri!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca e o fobie serioasa eu zic sa mergi la un psiholog.

| TheDrink a răspuns:

Și mie îmi era frica sa dorm când eram mic cum ar fi dacă ma culc sa nu mor sau credeam ca am înghițit ceva și ma duceam la mami și ii ziceam ca dacă dorm o sa mor nu stiu ce prostii.Acum am 14 ani apropo sunt băiat. Mi-a trecut cu timpul când am crescut.