| Vyo_9197 a întrebat:

Mi s-au invinetit unghiile de la degetele mari de la picior si ma dor, asta dupa c am purtat o pereche de cizme care m-au strans. Or sa-mi cada?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tourniquet a răspuns:

Au, scuze, nu am stiut toata unghia. pai va ramane vanata... da cred ca iti cade, da nu toata unghia in cat sa stai cu carnea aia afara. iti va cadea un strat...

big hug Sanatate`big grin

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Da, dar nu imediat.

| Tourniquet a răspuns:

Da, dar nu iti cate toata toata unghia, iti cade doar varful. happy
Ai grija ce incaltaminti porti... poarta adidasi pe perioada asta si date cu o crema pe degete cand te incalti puneti la deget vata si soseta daca iti iei neaprat cizmawinking.

| BRG a răspuns:

Ai încercat după ce te-ai descălțat să-ți faci un masaj la degete? Cizmele avea-u toc?

| Delia a răspuns:

Stai linistita, n-o sa-ti cada si in curand nu te vor ma durea.Am patit si eu asa in vara, m-au strans tare niste pantofi si mi s-au invinetit unghiile.Acum sunt cam pe jumatate vinete, deoarece unghiile au mai crescut si le-am tot taiat.Va trece pana va creste toata unghia.Atat ca arata urat, in rest nu e nici o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit si eu aceeasi chestie dupa ce am jucat fotbal si aveam unghiile cam lungi. Dupa cateva zile duerea a disparut, m-am dat cu oja neagra... insa acum, dupa 2 luni vad ca imi cade unghia si nu stiu ce sa fac!

| Vyo_9197 explică:

Krissy a răspuns:
Da, dar nu iti cate toata toata unghia, iti cade doar varful.

Pai toata unghia e vanata, nu doar varful sad

Nu mi-am facut masaj dupa ce m-am descaltat, dar cand am ajuns acasa deja se observa ca sunt mai inchise la culoare decat celelalte unghii. Cizmele nu au toc, dar ma strang un pic si eu am dansat toata noaptea incaltata cu ele.