| andreeaparaschiv a întrebat:

Mie încep sa-mi apară niște iritatii care mă mănâncă si nu știu de ce.eu cred ca sunt de la vreo alergie dar nu știu la ce sunt alergica.imi puteți spune un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand anunta-ti parinti.
Apoi mergeti la medicul de familie sau pediatru sa cereti trimitere la un specialist.Acolo iti va face niste teste savezi la ce esti alergiga.Dar sa stii ca masura ce cresti va disparea aceste alergii.
Nu te scarpina si mama ta sa ceara de la farmacie o crema speciala.

| DeliaDelii a răspuns:

Ar trebuii sa consulti un medic, sa-ti faci niste analize si apoi vei afla de la ce ti-au aparut acele iritatii.

| belciuge a răspuns:

Flonidan, pastile. Eu fac alergie la multe chestii, in special cand sunt foarte stresata.
Se ia o pasila pe zi. Are instructiuni in prospect pentru dozajul la copii.
Exista si crema Flonidan.
Elena

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mergi la un control la medicul de familie şi, eventual, vei primi ( sau CERI ) o Trimitere pentru teste alergologice!

Toate cele bune.