| anonim_4396 a întrebat:

Miercuri mi-am facut un pierceing in limba .si ma doare inca... si nu prea pot manca .si imi curge ceva lichid alb cand misc pierceu in sus si in jos. mi friica sa nu fie puroi .multi mior spus ca asa o fost si la ei .si ca asa se face cand se vindeca rana. ii ceva normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Iti va sta limba umflata pana la o saptamana. Nu il mai misca tu dintr-o parte in alta. Lasa-l sa se vindece... Si... evita produsele lactate (tot ce inseamna astea - lapte, unt, branza) intrucat riscul de infectie creste foarte mult daca le consumi. Cam intr-o saptamana ar trebui sa nu mai fie umflata si dupa o luna poti sa schimbi piercing-ul. Sper ca ai ales unul cu tija lunga sau medie pentru a evita posibilele complicatii. Daca ai nevoie de alte detalii despre piercing-uri imi poti trimite un mesaj pe privat.

| pisi dy a răspuns:

Du-te si da-l jos, mergi la un medic sa-ti dea un antibiotic si noteaza in calendar data la care ai facut piercingingul ca sa te duci peste 6 luni sa-ti faci testele pentru hepatita B, C si HIV.Si sa nu te-aud peste cativa ani ca ai luat vreo astfel de boala( Doamne fereste!)de la stomatolog sau de la nu stiu ce operatie, ca te mananc! Stiu ca doctorul e vinovat de toate, dar de asta nu. Macar atat!

| dulshe a răspuns:

Trebuie sa astepti macar o luna de zile pana ce ti se vindeca, te sfatuesc sa nu faci vreo prostie sa til scoti deoarece te-a durut atata si renunti, ar fi prea najpa. Nu cred ca ar fi puroi, nu am pearcing in limba dar dupa o luna ai sa vezi k totul o sa fie mai bine
succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca multi "tior" spus, crede-i, se infecteaza usor, si trebuie sa ai grija maxima la alimentatie si igiena in primele zile cel putin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fumezi? daca fumezi e nasol, creste riscul unei infectii si nu numai atat.mergi fata la un medic, sau chiar acum la urgente.de ce mai stai?