| blue_5140 a întrebat:

Mini ob-urile te dezvirgineaza?

astept raspuns urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Posibil, cred ca depinde de marime. Cele mici, nici o sansa. Sunt barbati care se chinuie sa dezvirgineze o fata si ma-ndoiesc ca ob-urile rezolva problemalaughing.
In tot cazul, nu ti le recomand, sunt periculoase, provoaca iritatii serioase care trec extrem de greu.

43 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Daca nu sti cum sa le folosesti da

| Parintele a răspuns:

Posibil da.Nu te risca.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pai ele sunt moi! Numai daca nu ai facut-o deja cu degetul, calarind, gimnastica, sau cu altceva, suficient de dur/rigid! Vezi sa nu- l uiti inauntru, ca altcineva! Atentie mare la igiena locala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred asta, dar stiu ca sunt periculoase. O sa gasesc articolul despre ele si revin.

| JustMeFlory a răspuns:

NU DEZVIRGINEAZA! ele sunt facute special pentru o anumita problema.Nu sunt indejuns de mari pentru a te putea dezvirgina.

| DenissaDeea a răspuns:

Mai bine foloseste un absorbant normal cu gel/esti mai sigura pe tine si eviti o posibila iritatie si chiar un disconfort/totusi nu am auzit ceva bun despre ele, eu nu ti leas recomanda!

| stetoscop a răspuns:

Nu!
Cauta o poza cu un himen si priveste-i anatomia, are un orificiu central exact pe unde iti intra ob-ul.

eileen
| eileen a răspuns:

Nu te dezvirgineaza, stai linistita.
Eu folosesc OB de vreo 4 ani si sunt foarte multumita de ele, nu le simt deloc, sunt confortabile, sunt ideale mai ales vara!

Răspuns utilizator avertizat
| andryka a răspuns:

NUUU! u se vand cu manual de instructiuni, deci nu necesita studii superioare pentru a putea fi folosite.
nu dezvirigneaza. iar marimea lor.( grosimea)... ti-o alegi in functie de columul de sange eliminat.

cami
| cami a răspuns:

Nu...
fiindca la menstruatie himenul este mult mai elastic, si astfel nu se mai poate produce ruptura sa!
tu ai vazut vreo imagine in care un ob este introdus in vagin? te sperie.laughing crezi ca n`o sa mai iasa de acolo nici cu penseta...+ de asta ca trebuie sa l impingi mult mai adanc ca sa nu simti discomfort (in locul in care sta ob-ul nu mai exista nervi senzoriali)...il schimbi o data la 6-7ore.si! ai grija sa nu uiti de el. daca se va intampla asta...stai in pozitia "pe vine" si apasa pe intestin, el va aluneca... daca nu o sa trebuiasca sa mergi la ginecolog.
PS:Nu te lega la cap daca nu te doarewinking!

cami
| cami a răspuns:

Bv xero(aveam un lapsus big grin) stiam ceva si despre asta, asa-i pe langa altele te mai lecuiesti si cu "boala" asta

pupimik
| pupimik a răspuns:

Problema asta s-a discutat de foarte multe ori pe o gramada de forumuri... iar parerile sunt impartite.
Depinde de fiecare persoana. Daca ai himenul elastic nu te dezvirgineaza. Daca ai himenul extrem de rigid si nu stii cum sa il pui corect... exista riscul de a te dezvirgina.

Din punctul meu de vedere... o persoana se devirgineaza la primul act sexual.Indiferent daca fata are himenul rupt de dinainte sau nu...primul contact sexual= dezvirginare.
Stiu ca unele mame sunt mai dificile...si nu accepta folosirea ob`ului invocand fapul ca poate dezvirgina. Daca mama ta iti interzice sa folosesti asa ceva...ar fi mai bine sa nu o faci. N-ai de unde sa stii cand nu va avea incredere in tine si te va duce la ginecolog sa vada cum stai cu himenul.Desi chestia asta ar trebui sa ramana intre tine si ginecolog...de foarte multe ori nu se intampla.Si dupa aia vei avea probleme cu mama care s`ar putea sa nu te creada ca ai folosit ob`uri si de aceea ai himenul rupt.

Pe mine nu m-au dezvirginat ob`urile.
Ramane la alegerea ta daca vrei sa le folosesti sau nu.Doar ca la inceput iti va fi putin mai greu sa le introduci corect...asta pana te obisnuiesti.

Inca ceva...nu e sanatos deloc.Foloseste`le doar in cazurile in care chiar ai nevoie de ele(mergi la piscina, la o petrecere... ceva de genu) si chiar nu poti utiliza un absorbant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sunt folosite și d efetele virgine, nu sunt probleme și totuși există și o excepție: șocul toxico-septic.
Pentru liniștea ta, nu le folosi.
Utilizează pe cele externe.
Pentru mai multe detalii cere părerea unui medic ginecolog!
Sănătate.
Pa, pa.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Nu dezvirgineaza..........trebuie bagate mai cu grija aplecate:*:*:*

| amberjuly a răspuns:

Nu te dezvirgineaza. Important e sa fii relaxata cand il introduci. Toata lumea foloseste. Nu e nici o problema. Socul toxic e o problema extrem de rara si din obligatie o scriu aia pe prospect nu ca s-ar intampla f des. Oricum trebuie sa ai o igiena corespunzatoare... e logic sa te speli si pe maini inainte si dupa. Nu e mare vrajeala. Ma uimesc raspunsurile oamenilor dezinformati...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scumpa mea nu te sfatuiesc deloc...eu am ceva ani de cind nu mai sunt virgine cam in jur de 4 ani...si am o mare problema cu ob-urile eu folosesc ob cu 2 picaturi da doar la terminarea ciclului menstrual adica cam in jur de 1 ob pe luna ...in caz de mai citesti raspunsurile iti las aceasta pag de site sa te lamuresti singura http://educatiasexuala.wordpress.com/...si cum ziceam de ob-uri iti provoaca un disconfort, si acum depinde si ce fel de himeni ai adica.eu iti recomand o vizita la medic...adica sa faci un mic consult si sa cer sfatul medicului e cel mai bine crede-ma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU DIZVIRGINEAZA! aceste absorbante au fost create d o femeie sau cam asa ceva nu mai stiu exact. dar ma rog cert este k ele nu dizvirgineaza fii fara grija k nu o sa-ti faca nimuc rau au fost create special pentru a te proteja

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! ele nu au marimea necesara pentru a te dezvirgina. si daca sti sa le pui cum trebuie sunt muuuuuult mai comfortabile si nici nu le simti sunt cele mai bune. dar alegele pe Medica! nu O. B. fiindca O. B. au ceva substanta care te face sa sangerezi mai mult MEDICA sunt facute din bumbac sau in nu mai stiu sigur dar stiu ca sunt naturale si bla bla. alegteile pe alea! plus cas mai ieftine! Ob sunte nesanatoase!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! nu folosii! am folosit eu si ma dezvirginat... o sa-mi para rau toata viata...nu incerca daca tii la virginitatea ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anna e o dramata! Nu e adevarat! Da poti folosi linistita.Nu te dezvirgineaza!:X

| Denisa_8486 a răspuns:

Nu! desigur ca nu.doar daca sunt prea mari.atat...si pentru cei care mai au intrebari:nu poti ramane gravida daca faci sex decat daca ti'a venit menstruati...atatwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, pentru ca sunt prea mici si alea mini nu au nici o sansa! Foloseste cu incredere si vei fi multumita de rezultat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te dezvirgineaza stai linistita. nu cred ca ai dc sa iti faci griji

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O prostie mare'laughing)d'zeule mare'
nu te dezvirgineaza'deloc', stiu din propria expierientza'. sunt virgina.si folosesc'ob-uri'laughing)si pana in ziua de azi'hee hee nu am nimic'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

dupa mine eu cred ca da dar nu stiu ca nu am folosit niciodata posibil dar trebuie sa sti cum sa al folosesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ink sunt domnisoara:-s ce ziceti sa folosesc... poate ma dezvirgineaza:-ss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o inrebare dac inca nu ai ciclu te poti dezvirgina? va rog raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu laughing deloc