| Șlăparul a întrebat:

Moartea unui folicul de păr, îi afectează pe ceilalți foliculi de păr din corp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Parul din palma nu dispare asa de usorhee hee

| CassianR a răspuns:

Cred că numai în cazul în care foliculul respectiv a murit din cauze infecțioase sau chimice, că este ceva ereditar sau hormonal nu are treabă fiecare folicul în parte, eu am alopecie androgenica și mai mor câteva foliculi în anumite zone dar nu are influență asupra tuturor firelor de păr.

| Șlăparul explică (pentru CassianR):

Dar dacă câteva fire de par, de pe picior ard de exemplu, și foliculii respectivi mor, atunci sunt afectați și foliculii din scalp?