| ReTz a întrebat:

Neata, de o saptamana doctorul mi-a recomandat Sedatif PC pentru problemele mele de anxietate(atacuri de panica), pe o parte ma linistesc, relaxeaza, dar pe o parte imi da o stare de irealitate, parca as fi in transa(drogat)...ideea este ca nu stiu ce sa fac, asta este la inceput sau sa nu le mai iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Ce te face sa ai atacuri de panica? De unde vin acestea? Oare nu tu esti stapanul tau? De ce trebuie sa iei astfel de medicamente? Pana cand le vei lua? Ceva ti-a produs aceasta stare si tu stii ce a fost, deci trebuie sa fii tare si sa depasesti asta! Ai putea incepe cu o rugaciune si fara aceste tablete care iti deprima sistemul nervos central si te face dependent de ele. Crezi ca niste medicamente sunt mai tari ca tine sa invinga motivul atacurilor de panica? Plimba-te zilnic, relaxeaza-te, mananca sanatos, dormi corespunzator si ai incredere in tine - ESTI CEL MAI BUN SI POTI TRECE SI PESTE ASTA! Apropos, exista o poveste interesanta pe care ti-o descriu in cateva randuri. A fost undeva in lume un mare imparat care se spune ca i-a lasat fiului lui un mare secret pe care avea voie sa-l deschida numai cand simtea ca nimeni si nimic nu-l mai puteau ajuta la rezolvarea celei mai grele probleme din viata lui. Trecu timpul si intr-o zi fiul imparatului a fost pus la mare incercare. Atunci isi aminti de marele secret. Deschise plicul cu marele secret si care crezi ca era secretul care l-ar fi ajutat in cea mai grea incercare din intreaga lui viata? In plic era o foaie pe care scria: VEI TRECE SI PESTE ASTA! Deci totul sta in psihicul nostru, noi putem fi tari sau slabi, sanatosi sau bolnavi, deci chiar nu-ti poti rezolva singur aceasta problema? Gandeste-te putin si deschide secretul lasat de imparat ca zestre marelui si singurului sau fiu! Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate aceste medicamente au un efect ca drogurile. Te simti "curajos" dar devii dependent de ele. Mai bine rezolva-ti problema altfel. Stai de vorba cu familia, cu prietenii si mai ales, iesi cit mai mult "in lume", ia contact cu oamenii ca sa scapi de anxietate. Izolarea te face asa.

| petre059 a răspuns:

De regula medicamente de genul asta iti dau o stare aiurea, dar e mai bine sa discutii cu doctorul daca sa le opresti sau sau iti de-a altceva, eu am luat Xanax pentru depresie si tot cam asa era, plus ca mi-a afectat vederea(numai cand citesc port ochelari, la distanta e ok). Vorbeste cu doctorul curent sau mai incearca si la altul si vezi ce spune.

| DDoctorita a răspuns:

Buna ReTz.

Dupa cum bine trebuie sa stii, anxietatea se traieste mai mult la nivel psihic, De acea medicamentul recomandat afecteaza aceasta parte.

Starea care o prezinti poate fii un efect secundar. Tine cont ca poate fii ceva absolut normal. Sa ma explic: cat vrei sa tratezi o altfel de problema, in care esti agitata, obiectivul e linistea pacientului, a ta in cazul asta. Fii obiectiva, si gandeste-te daca cu adevarat iti fac efect. Aici nu e vorba de durere tratata cu ibuprofen, ci de lucruri care afecteaza Sistemul nervos central. happy