| brokxy a întrebat:

Neata. Stiu ca va suna ciudat. Dar pot sa fac febră musculară daca nu am făcut sport absolut deloc? Si nicio miscare fizică? M-am trezit cu durere sub ambii genunchi si a devenit asa rău că abia merg. Imi simt picioarele foarte slabite. De ce oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Febra musculara se face in cazul unui efort mai indelungat, cu care nu este obisnuit organismul (musculatura).
Cel mai des, febra musculara este produsa de alergari spontane, drumetii intense si indelungate, ridicari sau alte eforturi mari si/sau indelungate, cu care nu este obisnuit /pregatit organismul.
Pentru a evita febra musculara, trebuie facute exercitii de "incalzire" inainte de un efort previzibil, respectiv exercitii de relaxare a muschilor dupa efort.

| Liviu a răspuns:

Si dupa sex poti face febra musculara...dar cam greu daca esti micut/a laughing daca ai sub 14 ani sari peste raspuns.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti face febra musculara daca faci sport dupa o pauza îndelungata, fiind un proces normal ca mușchii care sunt "treziți" la viata, sa doară in halul asta.
Febra musculara "iese" cu exercițiu fizic!
Tragi un pic de tine, indiferent cat este de dureros, dar in 2-3 zile ai scăpat de ea.
In situația când nu ai făcut niciodată sport, este normal ca picioarele si spatele, sa fie foarte slăbite si sa te doara, dar totul trece prin exercițiu fizic, ca sa scoți febra musculara.

| JicaContra a răspuns:

Ai facut sport in somn
esti somnambul tongue

| anamaria82726 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie. Poate ai facut o miscare gresita in timp ce dormeai. Si da, ai cum sa faci febra chiar daca nu ai facut sport. Adica poate ti-ai intins un muschi cand te intindeai. Desi din moment ce e la ambii zic ca e posibil sa fie ceva pe la tendoane. Grav nu e zic eu. I se poate intampla oricui. In o saptamana cred ca nu o sa mai ai dificultati sa mergi. Mai mult decat masaj nu stiu daca trebuie sa faci ceva

| AlinMrs a răspuns:

Ar putea fi crampe musculare in cazul deficitului de calciu din organism sau un urma deshidratarii.