| brokxy a întrebat:

Neața. Vă întreb oare ce poate fi și dacă e grav să merg la doctor?
Am o tuse și scuip ceva din plamani cu gust de tutun, tusesc rău când fumez și îmi vine să vomit. (sânge nu am scuipat, da e ceva galben) Și țin să menționez tusesc și când nu fumez. Am fumat și multe țigări fără filtru. Deci răceală știu sigur că nu e pentru că e vară și a început tusea și respirația grea fix după ce fumasem mult zilele astea. Deja de o săptămână mă ține. Dacă va fi și febră poate fi penumonie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil boala de plamani severa.
Urgent la medic sau la spital.

| ioana748 a răspuns:

Posibil sa fie de la tigarile respective.
Ar trebui o pauza de la fumat, mai ales din acelea fara filtru si cine stie ce bazaconii fumezi tu acolo.
Ar trebui niste sirop patlagina sau muguri de pin, miere si apa cu lamaie, sa mai amelioreze din iritativa cailor respiratorii superioare.
Acele tigari sau tutun, direct la gunoi.
Un medic te ar ajuta cu siguranță sa deslusesti daca ai probleme serioase cu plamani.
Sanatate,

| Lupică27 a răspuns:

E de la tigari, e un semnal ca daca nu o lasi moale cu ele o lasa ele cu tine.

| adryang78 a răspuns:

Nu prea pare pneumonie, mai degrabă tuse tabagică, dar n-ar fi rău să mergi la un consult, eventual radiografie. Expectorația aceea de culoare galbenă nu prea e de ignorat.
Sănătate multă!

| brokxy explică:

Țin să mentionez: Tusesc așa rău că mă trezesc din somn noaptea mai să mă inec

| Dragobeta a răspuns:

E foarte grav!
Mergi urgent la medic si roaga-te sa nu ai TBC.

| Lucian4 a răspuns:

Dupa explicatiile tale asta e o consecinta (in cazut tau efect negativ) de la fumul de tigara indiferent ca e filtru sau fara, datorita obiceiului tau (fumatul)