| sheyla a întrebat:

Noaptea ma sufoc in somn, iar ziua cand mananc simt un nod in gat si nu pot inghiti. Dupa ce mananc regurgitez mancarea si nu o pot digera.Mentionez ca sufar si de gastrita si am arsuri pe esofag foarte mari.De multe ori simt ceva ca un mucus pe gat pe care nu il pot elimina. De la ce poate fi asta si cum ma pot trata? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabimaris a răspuns:

Trebuie sa incepi cu un antivomitiv care sa te ajute sa pastrezi mancarea ingerata si sa nu iti mai arzi esofagul de la sucurile gastrice pe care le elimini odata cu mancarea pe care o regurgitezi, apoi trebuie sa te supui unui control medical amanuntit care sa inceapa cu o ecografie complexa si completa (inclusiv tiroida, abdomen) si sa continue cu niste analize de sange si exudate (faringian si nazal); medicul de familie iti va recomanda vizita la un medic specialist in functie de rezultatele analizelor! Pana atunci evita sa stai in fum de tigara, la caldura, in aburi, evita sa consumi mancare care sa necesite un efort la digerare (adica nu manca mezeluri, grasimi, tocaturi, cruditati, nu bea sucuri acidulate, nu mai fuma - daca fumezi) si misca-te cat mai mult in aer liber! Ai grija la respiratie, trebuie sa inveti sa inspiri cat mai profund si sa expiri tot aerul din plamani macar de 20 de ori pe zi! Sper sa-ti recapeti cat de curand starea de sanatate pentru ca sanatatea nu e totul, dar totul fara sanatate este nimic!

7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Si un consult la ORL pentru mucusul in gat. Regurgitarea poate fi de la gastrita ta. Iei tratament pentru ea? Ai grija la ce mananci?

| dicarmencitta1957 a răspuns:

S-ar putea sa ai nevoie de un consult la un doctor specialist in endocrinologie, adica sa ai probleme cu glanda tiroida.Eu am acel nod in gat si ma sufoc, nu pot sa stau la orizontala noaptea, iar dimineata am gatul uscat. Fa-ti un control la endocrinologie ca nu-ti strica. SUCCES.

| floryroscata74 a răspuns:

Si de ce mai stai? mergi repede la medic si vei afla ce trebuie sa faci. te sufoci noaptea...sotul meu are probleme cu respiratia dar se trateaza. poate sa fie si glanda tiroida. SUCCES

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost de urgenta la medicul care se ocupa de boala ta? Nu e de joaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Glanda ta endocrină este "supărată".
Mergi la un medic endocrinolog dar URGENT!
Sănătate.
Pa, pa.

| IrinaMica a răspuns:

Poate fi si pe fond psihic, distonie neuro-vegetativa, eu am facut un tratament de la psihiatru pentru asta si sunt foarte ok, serios, citeste despre asta...

| ASAF204 a răspuns:

Eee, cam prea multe probleme ai big grin