| Bia696 a întrebat:

Nou născut cu un picior mai lung și unul mai scurt, este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Se corectează printr-o operație.

6 răspunsuri:
| Bia696 explică (pentru gabicoo):

Riscul va fi mare? Acum am observat nu mai am nici putere să mă exprim …

| gabicoo a răspuns (pentru Bia696):

Orice operație înseamnă risc. Dar cu ajutorul lui Dumnezeu și al medicilor totul va fi bine.

| Bia696 explică (pentru gabicoo):

Așa este, Mulțumesc frumos

| kalasnicov22 a răspuns:

Clar ca este normal, toti aven un picior mai lung si unul mai scurt, nu stiai?

| Furnicuta000 a răspuns:

Normal nu e, dar exista sanse, mici ce-i drept, sa creasca ambele la aceeasi lungime. Daca e diferenta prea mare se pune o proteza la cel mai scurt. Cauta pe google "leg lenght difference protesis" si o sa gasesti poze.
Se poate face si operatie de alungire dar ma indoiesc ca se face la copii din cauza faptului ca sunt in crestere si pentru ca e o operatie complicata, dureroasa si de durata (trebuie sa stai cu un fixator infipt in os o buna perioada de timp)

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde di marimea diferentei si de varsta copilului.
In majoritatea cazurilor se poate corecta prin gimnastica specializata, iar doar in cazuri extreme se recurge la interventie chirurgicala.