| xFaith a întrebat:

Nu am facut un control la ochii, desi port ochelari de vedere. ma ajuta sa vad mai bine cand citesc o carte sau cand ma uit la televizor. Credeti ca ar fi in regula?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Irenexd a răspuns:

DA te ajuta! eu port ochelari si am fost la control si am intrebat si a zis doctorita ca daca mai am probleme sa ma duc deci... prin urmare ar trebui sa faci un control ca nu de rau poate te ajuta mai mult!
Pa, pa

| Tudyss a răspuns:

Da e in regula, dar daca chiar nu vezi foarte bine in rest ar trebui sa faci un control.bafta!

| guzanu92 a răspuns:

Nu, nu e in regula deloc. Te rog, nu fa aceeasi greseala pe care am facut-o eu. Asa am purtat si eu fara sa fac un control si mi-a scazut vederea de 1, 3 grade. Iti sfatuiesc sa faci un control mai intai, ochii nostri sunt extrem de sensibili. Ajunge o zecime de grad in plus sau in minus pentru a-ti afecta amandoi ochii.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un control,sa afli exact ce probleme ai la ochi, dioptriile necesare, si cand/cat trebuie porti ochelarii. daca nu te tratezi corespunzator se poate agrava.
bye! happy

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și ochelarii cine ți a recomandat? Nu medicul oftalmolog?
Mergi la control de specialitate ori de câte ori este nevoie, cel puțin la 1 an sau 6 luni.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca porti ochelari de vedere fara prescriptie medicala, faci o mare greseala. Du-te la oftalmolog sa-ti indice dioptriile reale.