| Razzvan1612 a întrebat:

Nu am mai crescut nici un centimetru de un an si 3 luni am facut Analiza GH (growth hormone) si a iesit 0, 099 ng/ml
Este normal?
Am 15 ani si 149, 50 inaltime

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| user937483737banned a răspuns:

Sunt sanse foarte mari sa ramai la inaltimea asta chiar daca ti se va administra somatotropina, daca placile osoase de crestere s-au inchis complet, atunci ia-ti gandul si invata sa traiesti cu aceasta inaltime pentru ca va fi foarte greu. Evident, doar radiografia si medicul te vor putea lamuri.
Sa discuti cu doctorul sa te testeze si pentru testosteron, lh, fsh, prolactina, estradiol, estrogen, testosteron liber, pentru ca sunt sanse mari daca ai probleme cu hormonul de crestere sa iti afecteze si astea si atunci poti sa iti iei gandul de la viata sexuala in timp.