| T30D0RA a întrebat:

Nu exista dupa-amiaza in care sa nu dorm. Mereu mi se face somn cand vin de la scoala. De ce? Ce as putea face sa nu mai dorm ziua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Dar care este problema? Odihna este absolut necesara dupa orele de curs, se cumuleaza osteneala psihica, prin urmare, organismul are nevoie de un moment de repaus pentru a revenii la normalitate. O persoana odihnita este lucida, omogena la nivel cognitiv, in schimb, o persoana obosita nu se afla in toate capacitatile mentale, este sumbrita din pricina oboselii.
Concluzie: urmeaza instinctele oranismului, nu fi apatica, macar acum cand esti tanara ofera-i ce-ti cere, pe viitor apar copiii si responsabilitatile. Numai bine.

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Probabil organismul tau in felul acesta isi recapata fortele (si eu am avut perioade de saptamani sau luni intregi, in care ma simteam extrem de obosita, iar dupa masa efectiv mi se inchideau ochii big grin ). Desi s-ar putea sa ai si vreo boala de care inca n-ai aflat si organismul tau se epuizeaza luptandse cu ea. Dar parerea mea este ca totusi n-ai nimic grav si trebuie sa dormi atat cat iti cere organismul (el stie mai bine ca tine de ce ai tu nevoiewinking ).
Bafta! happywinking

Elianna
| Elianna a răspuns:

Sa te culci mai devreme ca sa te scoli odihnita. Daca te-ai obisnuit asa, va trebui sa te dezobisnuiesti, daca asta vrei!

| Derye a răspuns:

Cafea? Cola?

Chestii care sa contina vitamine PP si o sa fii hiperactiva.

O sa te simti prost o saptamana - doua - trei apoi intri in normal. Eu nu mai dorm ziua de ani de zile... faza e ca eu sunt hiperactiv fara sa mananc sau sa beau nimic toata ziua.

| zhady a răspuns:

Sa nu mai mananci carbohidrati rafinati...

| Lady.Love a răspuns:

Si eu sunt la fel, mereu ma simt obosita si mai ales dupa ce mananc ma apuca un somn...

| Zambet a răspuns:

Si eu sunt la fel ca tine. Eu probabil dorm de amiaza deoarece de cand eram mica mama m-a obisnuit sa dorm la amiaza. Aveam un program fix. Dar nu vad nimic rau in a te odihni la amiaza dupa scoala. Eu cum vin, mananc si dorm. Apoi temele. Stai linistita, e bine sa dormi dupa orele de curs decat sa stai la calculator si sa mananci chipsuri si sa bei cola. Nu mi se pare nimic rau. Sunt putini copii care procedeaza ca (noi). Pa-pa. happy

| AdiSR a răspuns:

Sa pleci de acasa sa nu ai unde sa dormihappy

| eu.;] a răspuns:

Pai...bea o cafea.culca-te seara mai repede, si nu o sa fi asa obosita.
gaseste-ti ocupatie.
fa curat, asculta muzica, invata, deseneaza, uita-te la un film, citeste.sunt multe lucruri de facut.

sau, daca tot adormi, pune-ti ceasul sa sune, sa dormi mai putin sa ai timp de alte lucrui. succes, da-mi fundita doar daca vreibig grin:*:*:*

| cucalic a răspuns:

Nu e rau ca dormi, din contra somnul iti linisteste fizicul si psihicul.eu spun ca merita sa dormi.

| AnIsOaRa_5434 a răspuns:

Si eu sunt asa dorm si 3-4 ore pe zi dupa-amiaza. Cred ca scoala ne epuizeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi nu obisnuiesc sa dorm ziua, aveam o perioada in care faceam acelasi lucru. Pentru 2-3 zile am fost ocupata dupa-masa si asa am revenit la somnul de noapte laughing.

| bushyalex a răspuns:

Dc sa faci ceva sa numai dormi? as vrea sa am si eu timp sa sforai ca tine dupa-amiaza... dar nu am sad...dormi,somnul face binewinking

| TropicalSun a răspuns:

Poate ca asa ai fost obisnuita la pranz.De exemplu...eu dorm peste masura dimineata.Vezi tu, eu am program dimineata, chiar daca is la gimnaziu.Si ma trezesc la 7:50 si plec la 8:00, si mereu ajung la si jumate cand ar trebui sa ajung la fix.Si CHIAR daca ma culc seara la 8-9 tot asa ma trezesc.Deci nu-ti face griji, nu ai nimic! Sa stii ca somnul sporeste cresterea si sanatetea totodata. Dar daca chiar nu mai vrei sa dormi la pranz, iti sugerez sa incerci o saptamana sa te abtii.va fi mai greu, dar dupa aceea va vi mult mai usor. Daca nu merge nici de data aceasta, incearca sa mananci SPANAC(te ajuta sa capeti energie, fara sa mai ai nevoie de somn)big grinbig grinbig grinbig grin

| Shalalala123 a răspuns:

Si eu la fel, cand vin de la scoala [avand in vedere ca sunt de dupa-masa] mereu imi este somn. Si dimineata dorm pana pe la 10:30 - 11:00hee hee Cred ca ar trebui sa te culci seara mai devreme, ca sa fi "fresh" cand mergi la scoala si ma gandesc ca nu iti va fi somn cand vii de la scoala daca seara ai dormit binewinking