| Mariuța12345 a întrebat:

Nu îmi mai vine menstruația de 6 luni ( nu sunt însărcinată)!
Am și o scurgere vaginala alba care este zilnica!
Iar din cauza acestor probleme ma și îngraș destul de repede!
Un sfat va rog frumos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut!
Ai trecut pe la endocrinologie sa faci niște analize hormonale? Mie îmi cam pare dereglare hormonală dacă spui ca te îngrași. De asemenea dacă secreția are vreun miros nefiziologic ar trebui totuși sa mergi la ginecolog.
Poate ai ovare polichistice ar trebui sa mergi la o ecografie sa vezi dacă ar putea fi și asta problema. Încearcă cu ceai de crețișoara, poate reușește sa îți declanșeze menstra dacă spui ca duphastonul nu a ajutat.

6 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Ummm...ginecolog? Ai auzit de așa ceva?

| Mariuța12345 explică (pentru AnastasiaK):

Tocmai!
De fiecare data mi se spune ca am dereglări...
Am încercat și cu duphaston, zmeur și alte prescripții!
Dacă nu ai un sfat, abține-te și răspunde altor întrebări!
Mulțumesc!

| Dandinelle a răspuns (pentru Mariuța12345):

Draga utilizatoare a TPU, după cum vezi și cum scrie aici cu roșu e de așteptat să ți se scrie sa mergi la un medic. Daca ce ți-a prescris medicul nu merge ești liberă să consulți alt medic. Poate ar fi o idee și să vorbești cu un medic endocrinolog. Pentru că de atâta timp nu ți-a venit, mă întreb totuși câți ani ai, ce stres ai în viața ta etc. Poate e de așteptat sa ai dereglari pentru că ești în primii ani de la începutul menstruatiei sau esti într-o perioadă de stres maxim sau nu știi să comunici mai clar cu medicul sau medicul nu știe să se exprime mai clar, ori poate ai un medic prost și al trebui să-l schimbi. Vorbește și cu medicul de familie, te poate îndruma mai bine.

| Mariuța12345 explică (pentru Dandinelle):

Va mulțumesc mult!

| AnastasiaK a răspuns (pentru Mariuța12345):

Și după logica ta de fier, utilizatorii TPU, 80% din ei având cel mult la fel de multe cunoștințe ca tine, o să îti dea sfaturi mai bune decât un medic? Go ahead, să vii aici de fiecare dată când ți se pare că ai o problemă de sănătate... până la urmă ai dreptate, îmi văd de treabă și las selecția naturală să-și facă treaba. happy

| Teo29 a răspuns:

Da, sfat :
Mergi la un endocrinolog bun, la privat