| denisastf a întrebat:

Nu îmi venea ciclu regulat,iar pentru reglarea lui am fost la medic,la endocrinologie, unde mi-a dat să iau duphaston,ceea ce am și făcut. Am inceput tratamentul, iar din neatenție în loc de cele cinci zile am numărat doar patru,dar s-a întâmplat ceva în ziua patru a tratamentului. Am avut parte de un act sexual neprotejat,după care am luat pastila de a doua zi, iar seara am luat ultima pastilă din acel tratament după cum credeam eu. Următoarea zi, a cincea zi, am realizat că de fapt nu am luat până în capăt acel tratament, așa că am continuat în ziua a șasea sa-l iau ca să fie cinci zile.Au trecut patru zile de când am terminat cu medicamentele, iar inca nu mi-a venit. Zicea că după 5 zile trebuie..doar că sunt foarte stresata... Se poate ca prin combinarea celor 2 pastile sa fi anulat efectul uneia sau a ambelor? Nu are cum sa fi rămas însărcinată daca am luat acea pastila de a doua zi nu? Ar trebui sa stau liniștită și să aștept sau trebuie sa îmi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Dandinelle a răspuns:

Imi dau doar cu presupusul aici, poate afecta, iar pastila de a doua zi oricum in general deregleaza ciclul. Daca vrei sa te linistesti, consulta-te cu medicul ginecolog sau endocrionolog.