| fuchsiacherry a întrebat:

Nu inteleg de ce ma doare asa des capu si nu stiu ce medicament sa i-au? [in afara de agocalmin]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Durerea de cap poate fi de la o miopie de care nu stii( vezi bine la tabla?), poate fi de la o anemie severa, se poate datora si nemancarii( mananci dimineata inainte sa mergi la scoala?). Du-te la medicul de familie si fa-ti niste analize.

| zeenath a răspuns:

Esti fumatoare? Bei cafea multa? Durerile la cap pot fi de mai multe feluri si de mai multe cauze! O nevralgie a nervului trigemen, o vasodilatare a vaselor sangvine (astea sunt cele mai fericite cazuri ), lista poate continua : HTA( hipertensiune arteriala ), anevrism, etc! Ce varsta ai? In ce conditii iti apare durerea? Este violenta? Cuprinde intreg capul sau numai pe regiuni? Ai un stil de viata echilibrat ( somn, mancat normal?). O alta cauza ar putea fi lipsa sufienta de oxigenare a creierului ( consulta un ORL-ist sau neurolog ) iti va da Betaserc pentru circulatia sangvina si capsule pe baza de Ginseng sau Gincobiloba! Durerile pot veni si din cauza la coloana, stress, oboseala, indigestie! Consulta un medic! La indemana poti sa iei medicamente pe baza de paracetamol si cafeina( Panadol, saridon, etc ) si/sau un antiinflamator - Ibuprofen! Alt medicament eficient, ce putin mie, este Piafen! Atentie, citeste prospectul la fiecare inainte de utilizare!

| BRG a răspuns:

Trebuie să te vadă un medic specialist, dar şi tu poţi să observi cînd anume te doare mai tare capul dimineaţa, seara, poate s-a acumulat oboseala, nu te supăra ce vîrstă ai? Poate î-ţi era poftă de ceva să mănînci şinu ai avut timp şi poate de aceea te doare capul. Încearcă seara un masaj la cap pe zona unde te doare, s-au în talpă unde sînt zonele reflexogene, toţi centrii nervoşi, inclusiv capul, nu este bine să abuzezi de medicamente, pot distruge organele vitale, ficat, rinichi, inimă, dar un masaj este binevenit, el nu va distruge nici un organ dimpotrivă îl va ajuta. O seară bună. Poate capul să te doară din cauza ochilor, amigdalelor, sau sinusurilor. Mergi la doctor.

| Rizer a răspuns:

Nurofen sau ibalgin forte. Nu mai ascunde durerea cu medicamente, du-te la doctor. Cel mai probabil e de la tensiune, vezi daca nu te rezolva un masaj la gat. Aspirina ajuta la subtierea sangelui, vezi daca-ti trece cu o simpla aspirina.

"i-au" se scrie "iau" happy

| buburuzaucigasa a răspuns:

O cauza o poate constitui stresul, oboseal etc

| glamour_5213 a răspuns:

Nurofen sau ibalgin forte.

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

1. Doctor daca ai incredere in ei. 2. Alimentatie cat mai variata si echilibrata 3. Sa nu uiti sa bei apa macar 1, 5 litri 4. Nu mai respira prin tigara. ATENTIE! Sfaturi din expeienta mea personala, deci la tine e posibil sa fie altceva, chiar si o posibila infectie. Sanatate! PS: incearca pe cat de mult posibil sa eviti medicamentele, creeaza dependenta, serios.

| buybooks a răspuns:

Nu mai ascunde durerea cu medicamente, du-te la doctor. Cel mai probabil e de la tensiune, vezi daca nu te rezolva un masaj la gat. Aspirina ajuta la subtierea sangelui, vezi daca-ti trece cu o simpla aspirina.
"i-au" se scrie "iau" happy

| elvisedy a răspuns:

Probabil ca ai sinuzita -consulta un medic

| oscar_5862 a răspuns:

I-a un paracetamol, sa mananci mancare la orele programate chiar daca nu tie foame, mananci putin.

| spanak3 a răspuns:

Inainte aveam dureri de cap foarte mari!
Am fost la doctor si cauza au fost ochi, a trebuit sa port ochelarisi acum nu ma mai doare de loc capul!
Iti recomand un control oftalmologic!

| master_6933 a răspuns:

Am avut aceeasi problema, asta pana cand m-am dus la medic. Asa ca fa acelasi lucru. Succes!

| Anonimusss a răspuns:

Incearca Nurofen sau Tador(foarte puternic, trece imediat, insa nu il lua prea des, ia-l doar cand simti ca iti explodeaza capul)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu mergi la un control, e mai bine sa faci un control si sa nu iei medicamente fara prescriptie, iti pot face rau, mai ales ca spui ca te doare cam des.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru amymiley.pai mai exista ketonal, antinevralgic, piafen, nurofen, ibuprofen.sunt o gramada dar trebuie sa vezi cauza prima data.sanatate iti doresc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia nurofen te va ajuta mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nurofen sau paracetamol sinus

| madutz1313 a răspuns:

Nurofen

| alinlight a răspuns:

La mine functioneaza bine Aulin...