| aLeks_4722 a întrebat:

Nu mai rezist, acum 2 minute am tusit atat de tare incat am vomitat absolut tot ce am mancat azi, mai era putin si imi vomitam matele, nu mai pot pur si simplu, cum calmez tusea asta, nici sa respir nu pot, va rog ajutati-ma cu toate sfaturile sa calmez tusea, si nu doctor sau medicamente, vreau calmare acum, va rog, imi vine sa imi franjurez plamanii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MâţaD a răspuns:

In primul rand, nu mai manca nimic, deoarece vei vomita din nou.Stai linistit,relaxeaza-te,bea un ceai de lamaie sau menta, in nici un caz apa. Daca si ceaiul il vomiti, atunci ve trebui sa iei medicamente.big grin

4 răspunsuri:
| danutza_2917 a răspuns:

Eu le prepar la copii cand tusesc un sirop de tuse din ceapa. Iei o ceapa mai mare o speli bine fara sa o decojesti, eventual asa un strat daca e mai murdar, in partea de sus o tai cu cutitul pana pe la mijloc in 6, 8 parti si pui miere sau zahar. O asezi deasupra unei cani pe o strecuratoare si apoi bei zeama care curge din ea de 3-4 ori pe zi cate o lingura. La noi a functionat. Sanatate!

| FallenRichard a răspuns:

Calmare nai sa primesti cu nici un calmant,fiindca ai o posibila infectie la nivelul bronhiilor,deci un medic neaparat,doamne feri sa nu ajungi sa ai TBC,tusea,durere in piept, respiratie grea, deci nu te incapatana si vezi un medic!

| Chocolate a răspuns:

Încearcă puţină miere amestecată cu lămâie,se va mai ameliora tusea pentur o perioada scurtă de timp, multumeste-te cu atât, minuni nu există! iti trebuie un tratament serios.

| alin a răspuns:

Cel mai bine du-te la medic nu astepta...