| girlggg a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac, noaptea nu pot sa adorm si imi vine somnu abia la 5 dimineata sad si ma trezesc pe la ora 15....cum pot sa adorm mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In ziua in care te hotarasti sa-ti reglezi pronblema, te trezesti cum esti tu invatat la ora 15.00, nu dai deloc drumul la TV sau calculator, nu bei cafea, cola, cacao, nu mananci ciocolata, etc si muncesti fizic macar 6 ore (efort maximal). la 22.00 iti faci dusul de seara (mai caldut), te asezi confortabil la o lumina nu foarte violenta, bei o cana de ceai de tei sau de lapte cald si citesti 40-50 de minute, dupa care te bagi in pat (in camera foarte bine aerisita). Indiferent cand adormi, tu stai in pat, linistit, pe intuneric, fara sa te uiti la ceas, gandudu-te la ceva frumos. Pui ceasul sa sune la ora 7 dimineata si te dai jos din pat exact um suna ceasul, chiar daca ai adormit la 5 dimineata. In cursul zilei respective faci din nou efort fizic intens macar 6 ore, stai la calculator + TV maxim o ora, dar le inchhizi complet cel tarziu la ora 20.00, nu bei cola, cafea, energizante si, indiferent cat ai fi de obosit nu stai in pat sau pe fotoliu, nu atipesti, ci esti cat de activ este posibil (faci efort sa nu ai nici o secunda de odihna). Seara, urmezi acelasi ritual: dus cald la 22.00, citit, lapte sau ceai, somn de la ora 23.00. Vei vedea ca in 3-4 zile iti reglezi somnul, te vei simti odihnit si vei avea foarte mult timp sa fai toate lucrurile pe care ti le doresti. Important este sa nu te abati de la program in nici un caz is sa nu faci exces de TV si calculator. Este bine sa-ti alegi o zi pe saptamana in care sa nu le dai deloc drumul.

2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Impuneti sa te trezesti in fiecare dimineata la ora 7, indiferent la ce ora te-ai culcat, si nu mai dormi pana seara la ora 22. In maximum 1 saptamana ti se regleaza somnul la ore mai normale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa si tu ceva munca fizica daca stai la casa, vei vedea ca nu rezisti seara mai mult de ora 23. Sau daca nu poti face munca fizica, fa sport mult, fii toata ziua afara, la strand, cu bicicleta, cu rolele, etc, fii in miscare - ca doar e vara!