| claudia_8406 a întrebat:

Nu mi-a venit ciclul de 4 luni, nu sunt gravida, am facut teste, dar am luat anticoceptionale si am renuntat la ele. Am auzit ca este o pastila pe care daca o iei iti vine ciclul in cateva ore, stie cineva cum se numeste si cat costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Leea1234 a răspuns:

Da! exista sunt de fapt niste fiole si se numesc progesteron si iti vine ciclul dupa trei zile (vorbesc din experienta)dar tot din experienta nu te sfatuiesc sa le iei fara sfatul medicului! eu am fost in aceeasi situatie ca tine si am urmat tratamente recomandate de prieteni, care in final nu au dat rezultaul asteptat! asa ca nu lua nimic din auzite, stiu ca nu prea e placut sa mergi la un ginecolog, dar e singurul care iti poate spune exact ce ai si ce tratament trebuie sa urmezi! am sa-ti spun pe scurt ce am patit eu: am avut intarziere 6 luni si nu eram insarcinata, am fost la medic (la mai multi)si toti imi spuneau ca am anexita, imi dadeau sa fac progesteron (injectii)imi venea ciclul, si cand credeam ca gata m-am vindecat, surpriza, iar nu imi mai venea ciclul, si o luam de la capat! incepuse de la atata progesteron sa ma ingras si sa-mi creasca parul pe corp, dar de reglat menstruatia nici vorba! pana cand am dat de un doctor ginecolog care, dupa ce i-am spus eu toata istoria, mi-a explicat pe scurt cam ce pot avea.in corp sunt trei hormoni Testosteron, progesteron si mai unul care nu-mi mai aduc aminte cum se numeste, mi-a recomandat niste analize mai amanuntite, si mi-a gasit ca aveam un deficit de progesteron in corp, si asta era de fapt cauza lipsei de menstruatie LA MINE. dar asta a fost in cazul meu, sfatul meu e ca atunci cand te duci sa consulti un ginecolog, sa-i ceri sau macar sa -i vorbesti de aceste analize (dar probabil o va face el inainte)

Alte răspunsuri
35 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te luni la ginecolog ca si asa ai amanat foarte mult. Inteleg ca nu esti insarcinata, dar ai putea avea chisturi ovariene sau mai stiu eu ce probleme genitale foarte grave pe care o pastila minune nu ti le poate rezolva. Nu stiu daca exista o pastila care sa-ti declanseze sangerare in cateva ore, dar si daca este, acela nu e menstruatie, ci pur si simplu o sangerare care mimeaza menstruatia. Menstruatia se datoreaza unor modificari hormonale care se repeta periodic. Simpla sangerare nu inseamna nimic, trebuie sa tratezi cauza pentru care nu iti vine ciclul. E ca si cum ai avea meningita si ai cere un paracetamol pentru durerea de cap. Nu te ajuta cu nimic pana nu tratezi cauza.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Du-te la medic... Nu lua pastile aiurea fara sa stii ce ai. Daca folosesti anticonceptionale injectabile s-ar putea ca de la ele sa nu mai ai menstruatie. Oricare ar fi cauza, du-te la medic. Ce t-i se intampla tie se numeste amenoree si apare la o varsta destul de inaintata. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai consultat medicul poate ai dreptate ca nu esti gravida dar la o alta pb te-ai gandit? De ex fibrom? sau nu se stie, nu lua medicamente dupa ureche, nu e de joaca, mergi la medic si apoi vei vedea ce poti si daca poti lua ceva ok. Sanatate, pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te repede la un medic! nu este deloc normal faptul ca nu ai ciclu de 4 luni de zile. poate fi vorba despre vreo infetie, un chist, vreo boala venerica...sunt atatea posibilitati si nu ar trebui sa le ignori sau sa iei pastile dupa ureche.eu nu am auzit despre o astfel de pastila, iti spun sincer.si daca ai renuntat la contraceptive, chiar daca nu mai ai ciclu, cauta un alt mijloc de protectie daca ai relatii sexuale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste paduden

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te si consulta un medic ginecolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu este sa te duci sa-ti faci un control pentru glanda.eu locuiesc in germania si am probleme cu ciclul lunar si aici au descoperit ca am glanda si din cauza asta hormonii nu funcioneaza cum trebuie.adica sunt foarte inceti.mai ales daca ai luat si anticonceptionale inainte corpul tau este dat peste cap.asa ca du-te mai bine la doctor

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine t duci la ginecolog si iti face un tratament ceva... asta e parerea mea ca trebuie sa faci

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt asemenea pastile si eu ma confrunt cu aceeasi problema am fost la medic am dereglari hormonale lipsa progesteron estrogen probabil ca si la tine este ceva asemanator acum nu stiu ce daca ai tiroida hipertensiva sau de alt tip cum r fi basedow e o problema trebuie sa mergi la un medic edocrin si sai spui ce anume ai doar asa se poate rezolva problema daca asculti ce spune lumea nu rezolvi nimic...eu acum am trecut pe naturiste poate vine desi luna trecuta am loat tratament dat de medicul ginecolog si nimic citeva picaturi acum sa vedem cu naturistele ce fac sanatate si bafta MONICA

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du`te la ginecolog. si eu sunt in aceeasi situatie nici eu nu prea stiu ce sa fac sincer. din octombrie nu mi-a mai venit ciclul si am tot astepta dar se pare ca nimic. am 16 ani si inainte cu 2 ani am intretinut relatii sexuale cu prt meu. atunci nu am avut probleme. dar acum de ceva timp sincer nu stiu ce sa fac. mamei nu as vrea sa-i spun. si mi`e foarte frica sa nu cumva sa am ceva grav :-s.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te ingrijora
si nu cred ca exista
as pastile
si daca ar exista nu lua niciodata

Alte răspunsuri
| nikol1 a răspuns:

Mie nu imi venise de 2 luni si am fost la medicul meu ginecolg si mi-a facut ecograf transvaginal si mi s-a zis ca nu este nimic grav doar ca nu am ovulatie si mi-a dat sa iau timp de 10 zile cate 1 pastila pe zi de arefam capsule moi si in 6 zile mi-a venit ciclul normal. Parera mea este ca o problema de sanatate nu stai sa pui intrebari pe net pentru ca fiecare isi da cu parerea si mai mult te sperie, raspunsul il poti gasi la o persoana specializata, nu la tanti mitza si multe fete evita sa se duca la ginecolog. Nu mai evitati pentru ca intr-o zi tot dati nas in nas cu el.

Alte răspunsuri