| claudia_8406 a întrebat:

Nu mi-a venit ciclul de 4 luni, nu sunt gravida, am facut teste, dar am luat anticoceptionale si am renuntat la ele. Am auzit ca este o pastila pe care daca o iei iti vine ciclul in cateva ore, stie cineva cum se numeste si cat costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Leea1234 a răspuns:

Da! exista sunt de fapt niste fiole si se numesc progesteron si iti vine ciclul dupa trei zile (vorbesc din experienta)dar tot din experienta nu te sfatuiesc sa le iei fara sfatul medicului! eu am fost in aceeasi situatie ca tine si am urmat tratamente recomandate de prieteni, care in final nu au dat rezultaul asteptat! asa ca nu lua nimic din auzite, stiu ca nu prea e placut sa mergi la un ginecolog, dar e singurul care iti poate spune exact ce ai si ce tratament trebuie sa urmezi! am sa-ti spun pe scurt ce am patit eu: am avut intarziere 6 luni si nu eram insarcinata, am fost la medic (la mai multi)si toti imi spuneau ca am anexita, imi dadeau sa fac progesteron (injectii)imi venea ciclul, si cand credeam ca gata m-am vindecat, surpriza, iar nu imi mai venea ciclul, si o luam de la capat! incepuse de la atata progesteron sa ma ingras si sa-mi creasca parul pe corp, dar de reglat menstruatia nici vorba! pana cand am dat de un doctor ginecolog care, dupa ce i-am spus eu toata istoria, mi-a explicat pe scurt cam ce pot avea.in corp sunt trei hormoni Testosteron, progesteron si mai unul care nu-mi mai aduc aminte cum se numeste, mi-a recomandat niste analize mai amanuntite, si mi-a gasit ca aveam un deficit de progesteron in corp, si asta era de fapt cauza lipsei de menstruatie LA MINE. dar asta a fost in cazul meu, sfatul meu e ca atunci cand te duci sa consulti un ginecolog, sa-i ceri sau macar sa -i vorbesti de aceste analize (dar probabil o va face el inainte)

35 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| claudia_8406 explică:

Am fost la medic mi-a facut ecografie si papanicolau si n-am nimic doar ovarele umflate din cauza ca nu mi-a venit mi-a zis ca poate de la stres sau ca manc gras si eu nu mananc carne aproape deloc si mi-a dat tratament melleva35 si luni ar fi trebuit sa-ncep a 2 cutie dar de lunea trecuta trebuia sa-mi vina menstruatia dupa ce am terminat prima cutie in decurs de 7 zile si nu mi-a venit.

Alte răspunsuri