| IonelaBianca a întrebat:

Nu mi-a venit menstruatia si deja sunt 4 zile. De obicei nu o am regulata insa maxium de zile care mi-a intarziat au fost 3 zile dar 2 luni mi-a venit regulat. Ma doare capu de imi vine sa-mi iau campii. Din ce cauze credeti ca ar putea fi asta? Am 17 ani. Eu am auzit ca e si din cauza stresului cand te impacientezi ca nu-ti vine. Imi puteti da sfaturi sa grabesc procesul? Deja se duce spre 5 zile si tot nu mi-a venit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elisaby a răspuns:

Buna.Mie luna asta mi-a intarziat 13 zile si eu o am regulata menstruatia, doar ca in luna iulie sau august vine neregulat.Mai lasa si tu 5 zile si fa un test de sarcina, ca banuiesc ca de asta te temi! Alta cauza nu exista, dar nu trebuie sa te pripesti ca se intampla sa intarzie intr-o luna, ca poate esti racita la ovare daca ai intrat in apa la mare sau la strand, etc

2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Suferi de sindrom premenstrual, de aceea te doare capul. Ia un Diclofenac, cp. de 50 de mg. Ciclul menstrual nu e chiar ceas la toate fetele, variază între nişte limite. Daca nu au trecut 32 de zile de la ultima menstruaţie, nu e cazul să te impacientezi. Decât, poate, dacă ai făcut sex neprotejat. Atunci e posibil să fii gravidă. Tu ştii mai bine.

| Empathizer a răspuns:

Si inca ceva. Schimbarea mediului de viata poate modifica durata ciclului menstrual. Se poate intampla ca menstruatia sa intarzie daca mergi la mare, sau sa vina mai devreme daca te duci la munte, de exemplu.