| Aammy a întrebat:

Nu-mi place sa port ochelarii de vedere (chiar daca nu trebuie sa-i port permanent, decat la computer si cand citesc ) pentru mine ee...de-ajuns! nu-i suport! Intrebarea mea este :" As putea sa port lentile de conact?"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca poti sa porti lentile de contact. Am purtat si eu o perioadahappy. Lentilele de contact sunt ca ob.-urile laughing, toata lumae spune ca le simti si ca te jeneaza, da` de fapt n-ai nici o senzatiehappy. Poarta cu incredere lentile de contact daca nu`ti sta bine cu ochelari`!:*:*:*:*

8 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Ai putea.

| pedaladeacceleratie a răspuns:

De putut poti, dar am auzit ca le simti si e o senzatie naspa.
Si daca le pui presupun ca nu poti sa le pui doar cand stai la pc sau cand citesti, ci in permanenta.
Sfatul meu este sa tii ochelarii, nu vad care e problema, de ce nu ii suporti? straight face

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu vad de ce nu ai putea. Uite un link despre lentile de contact! Si-apoi mergi la oftalmolog!
http://lentile-de-contact.optimed.ro/......ivesc.html

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa varsta de 18-19 ani, cand globul ocular ajunge la maturitate si nu-si mai schimba diametrele.

| Aammy explică:

Pi nu stiu nu imi place mie sa ma vad cu ochelari imi par ciudata. oricum dioptriile sunt mici. M-am dus din timp la control o sa scap... curand angry totusi mi s-a pus mie un tic :"nu ii suport " multumesc pentru detalii :*

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Parerea mea este sa ii porti daca nu vrei sa ai problemele mai tarziu, la varsta ta nu sunt indicate lentilele de contact.

| candy_2919 a răspuns:

Daca nu ai probleme grave la ochii nu este indicat sa porti lentilewinking

| Courtney4you a răspuns:

Poti purta lentile... dar "sa nu faci exces". Un prieten de-al meu aproape nu mai vede nimic:l...mai intai consulta-te cu un medic specialist:d.