| Blackpinkinthearea a întrebat:

Nu pot sta mult in picioare pe caldura, iar cand beau apa parca ma simt mai ok. Ce as putea sa am? Spre ex cand stau la coada intr-un supermarket incep sa ma simt destul de rau. Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Ești anemica și ai lipsa de minerale și vitamine asa ca organismul reacționează în consecință.
Recomand o cura cu multe fructe și legume și sfecla roșie, suc de sfecla roșie ajuta mult în anemie și calciu.
Uita-te în oglinda și dacă ești palida la fata înseamnă că ești anemica, sau dacă ai unghiile cu tenta gălbuie.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată sau baiat ce varsta ai?

| Blackpinkinthearea explică (pentru CristiDinBucuresti):

Fata, 19 ani

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Blackpinkinthearea):

Poate ai anemie sau un inceput de diabet, scade glicemia, mergi la medic sa i ti faci analizele

| Blackpinkinthearea explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi-am luat glicemia si am 105 acum. Le voi face, mersi mult

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de anorexie, la tine.
Mergi la medic inainte sa cazi pe strada si sa dai coltul!

Uite aici un alt topic de-al tau, care nu arata prea "sanatos":
"în 29 Noiembrie 2020 | Blackpinkinthearea a întrebat:
Am 19 ani si 43 de kg, 1.60 inaltime"

| Blackpinkinthearea explică (pentru Violleta2022):

Intre timp am ajuns la 45 de kg. Ma gandeam ca poate am anemie. nu stiu, adica cunosc fete si mai slabe la varsta mea si n-au situatia asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Blackpinkinthearea):

Anorexie si anemie, posibil amandoua si altceva pe deasupra.
Oricum in stare in care esti, ma si mir ca mai poti merge...
Urgent la medic si fa-ti o internare si investigatii medicale!
Nu vreau sa te sperii, dar stare ta nu este de lasat de pe o zi pe alta, nici macar de pe o ora pe alta, fiindca este destul de severa.

| Floridori a răspuns:

La 43kg cred si eu...
Sper sa nu te superi, dar este clar ca la 1, 60m, 43kg reprezinta cu 5kg mai putin fata de minimul greutatii pe care ar trebui sa il ai, 48kg fiind minimul, ideal fiind undeva la 55kg, iar maxim pentru a te incadra in BMI, undeva la 64kg.

Cel mai probabil, aceasta greutate foarte mica a atras probleme precum anemia.
Problemele pe care le poate atrage o greutate foarte mica sunt mult mai multe, de exemplu: anemia, tulburarile de somn, dereglari hormonale si/sau cicluri menstruale neregulate, infertilitate, afectiuni hepatice si/sau biliare, afectiuni dermatologice, probleme la nivelul inimii si a sistemului circulator inclusiv pulsul si tensiunea arteriala, afectiuni neurologice, afectiuni renale, afectiuni oftalmologice etc. etc. etc.Practic, la un moment dat toate organele cedeaza, pe rand, in incercarea lor disperata de a functiona.Practic, tu faci in fiecare zi 100km cu o masina care nu are combustibil in rezervor.

Cel mai bine ar fi sa iti faci niste analize si sa incerci sa corectezi acest deficit pe care il ai prin alimentatie sanatoasa si daca este necesar, prin suplimente alimentare, minerale, vitamine.
Astfel, problemele cauzate de greutatea redusa, se vor estompa in timp, atunci cand creierul va detecta un nivel sanatos al greutatii.

Numai bine!

| Blackpinkinthearea explică (pentru Floridori):

Multumesc frumos, vreau sa zic ca acum am ajuns la aproape 46 de kg si genetic toata familia mea e slaba. Cum ziceam, am iesit cu o tipa de varsta mea(19 ani) care avea 38 de kg, pe caldura si doar eu ma simtisem atunci rau, chiar daca aveam cu mult mai multe kg decat ea. De asta, nu cred ca greutatea ar fi de fapt problema. Pot sta in picioare, dar pe caldura mi-e chiar foarte greu.

| Floridori a răspuns (pentru Blackpinkinthearea):

Tu ai cerut o parere si eu mi-am expus-o.Ai dreptul sa nu fi de acord cu ea happy

In continuare esti sub greutatea minima pe care ar trebui sa o ai, dar daca tu consideri ca asta nu este o problema, ok.Tu decizi asupra propriului corp si a propriei sanatati.Dar una este sa fii slabuta, cum spui ca este mai toata familia ta si alta este sa fii subponderala.Insa tu stii mai bine ce ai de facut.
Iti doresc multa sanatate!

| mastadont a răspuns:

Probabil ești deshidratat constant. Câtă apă bei zilnic? Bei cel puțin 2 l? Mai ales vara, când este cald, corpul se deshidratează mult mai repede și ai nevoie de mai multă apă.

| Blackpinkinthearea explică (pentru mastadont):

Beau chiar foarte multa apa, cred ca peste 2 l

| piratuu a răspuns:

Consulta-te imediat cu medicul de familie, caci el/ea stie mai bine ce probleme ai si ce cauzeaza aceste stari pe care le ai. multa sanatate!

| Dyalema a răspuns:

Eu aș verifica și glanda tiroidă. Analize pentru glanda hashimoto. Dacă întrebi la laboratorul de analize vor știi despre ce e vorba. Eu am aceleași probleme...