| malvinutsa a întrebat:

Nu stiti de ce nu isi mai face efectu orgametril? il iau si nu-mi trece ciclu din contra imi curge mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde ce probleme ai, depinde de schema de administrare, etc.

NU ai dat nici un detaliu...
Vrei să ghicim?

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6-12 luni, dacă au mai fost întârzieri/dereglări ( în trecut ), aspectul & durata menstrei ( ce "probleme" menstruale ai ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, ce investigaţii/analize ai făcut, un eventual diagnostic, eventuale tratamente ( schema de administrare/perioade de tratament/medicamente ), etc.

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......06.09.pdf

Eventual, mergi IAR la acel medic pentru un nou control de reevaluare...

Toate cele bune.

| malvinutsa explică (pentru bursuc001):

Aveam menoragie cand mi-a dat oragmetril am ciclu de la 16 ani avand 23 acum. aproape mereu am avut ciclu cu intarzieri am niste chisturi si la cati doctori am fost unu mi-a spus intr-un fel altul in altfel. si fiecare cu alt tratament... eu pe cine sa mai cred?

| bursuc001 a răspuns (pentru malvinutsa):

NU ştiu ce să-ţi spun dacă nu cunosc "istoricul" problemei :(

Nici acum NU ai dat detalii...

Deci, NU pot decât să-mi menţin punctul de vedere expus anterior : "Eventual, mergi IAR la acel medic pentru un nou control de reevaluare... "

Din păcate, NU sunt "ghicitor în stele" :))

Dacă vrei ( cu adevărat ) un ajutor/sfat, atunci NU te comporţi ca o copilă de 13 anişori, ci ca o femeie de 23 ( dacă zici că asta e vârsta pe care o ai )!

În caz contrar, primeşti nişte răspunsuri vagi, care NU te ajută DELOC :(

Ar fi interesant de aflat cum ai ajuns la concluzia că ai hipermenoree/menoragie.
În afară de faptul că ţi-ar fi spus unul sau altul...

N-ai dat detalii despre simptomele/aspectele care te fac să te gândeşti că ar fi vorba de menoragie, ca să-mi pot da seama dacă ai dreptate sau nu...

Sunt necesare investigaţii suplimentare, ecografie, etc. deoarece sunt MULTE cauze posibile.

"Cauzele care pot determina instalarea hipermenoreei sunt:
1. tulburările hormonale;
2. fibromul uterin;
3. lipsa ovulaţiei;
4. dispozitivele intrauterine;
5. complicaţii ale sarcinii;
6. administrarea de medicamente antiinflamatorii şi anticoagulante;
7. afecţiuni ale tiroidei;
8. endometrioza;
9. afecţiuni renale sau hepatice;" - SURSA :
http://www.egirl.ro/......denta-4608

http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search

Vezi mai multe detalii la linkul anterior, precum şi la linkul :
http://www.romedic.ro/menoragia-hipermenoree

În funcţie de cauza care generează menoragia ( dacă, într-adevăr, este vorba de aşa ceva ) vei primi şi tratamentul adecvat.

Când este vorba de o sângerare foarte ABUNDENTĂ timp de cel puţin 10 zile ( şi, eventual, ai simptome de leşin sau slăbiciune ), atunci TREBUIE să mergi la Urgenţă/Camera de Gardă pentru un control şi, probabil că ţi se va prescrie Maleat de ergometrină ( sau alt produs echivalent ) - vezi Prospectul la linkul :
http://medicamente.romedic.ro/maleat-de-ergometrina-0-2mg-1ml-x5fi

De asemenea, observ că PRIMA menstruaţie ai avut-o destul de TÂRZIU ( la 16 ani ) - deci, în mod EVIDENT, este vorba de o DEREGLARE hormonală SEVERĂ :(

Dacă vrei să "dezvoltăm" subiectul, atunci să dai DETALII!

Să încerci să precizezi, în ordine CRONOLOGICĂ : datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 12-24 luni, aspectul & durata menstrei ( ce "probleme" menstruale ai, culoare, consistenţă, ce absorbante foloseşti, cât de des trebuie schimbate ziua/noaptea, etc. ), datele controalelor ginecologice făcute, ce investigaţii/analize ai făcut ( denumire, dată, etc. ), ce diagnostic s-a pus de fiecare dată şi ce tratamente ai primit ( denumire medicamente, perioade de tratament, schema de administrare, etc. ), dacă ai fost la un control endocrinologic şi dacă ai făcut dozări hormonale ( analize endocrine/tiroidiene ), dacă ai făcut un Test Babeş-Papanicolau, dacă ai făcut teste de ovulaţie, când/cum ai fost diagnosticată cu chist ovarian ( sau, poate, este vorba de microchisturi - deci, ovare polichistice ), dacă ai luat AC, etc.

Dacă ţi-e jenă să postezi aici ( "public" ), atunci poţi să-mi trimiţi mesaj privat :)

În caz contrar, rămâne valabil răspunsul ( VAG ) dat anterior...

Multă sănătate.

| Alcyon a răspuns:

Ai mers la medic, sa discuti cu el, sau il iei dupa ureche? Ai grija, contraceptivele nu trebuie luate decat in urma unui consult medical, pentru ca risti sa te imbolnavesti de la ele.

| malvinutsa explică (pentru Alcyon):

Chiar medicu mi-a dat sa iau pastilele dar acum nu isi mai fac efectu sad

| Annamaria211001 a răspuns:

Eu iau orgametril ca sa imi vina. Eu stiu ca nu il opreste din contra il accentuiaza.