| anonim_4396 a întrebat:

Nu știu ce să mai iau pentru durerile de ovare și spate (jos)...Am din nou dureri și nu îmi mai trece cu nimic.

Am fost la Ginecologie și am primit un tratament de 3 cutii de supozitoare Indometacin Atb, și anticoncepționalele Belara, ce trebuiesc luate luna viitoare, când îmi vine următoarea menstruație, și pe lângă, niște pastile Placebo, după ce termin cu anticoncepționalele.

Nu știu cum să îmi mai potolesc durerea...Cu pastile, niciun fel, cu supozitoare, nu, nu îmi mai trece cu absolut nimic și îmi vine să plâng încontinuu și mă tem din nou.

Am primit diagnostic de Sondromul Ovarelor MicroPolichistice și Vaginită acută și pe ovarul stâng am chisturi foarte mici și mai este și inflamată zona, față de ovarul drept.

Ce îmi mai recomandați? Ce să mai iau pentru dureri sau ce să fac? Devin disperată și speriată din nou.

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Ce antiinflamatoare ți-a dat medicul?

| Ioana06i a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Am spus și în întrebare...
3 cutii de supozitoare Indometacin Atb, să le iau la nevoie, când am dureri.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Ioana06i):

Ok, deci doar supozitoarele. De regula Indometacina e foarte puternica, se presupune ca trebuia sa îți treacă.
Încearcă și varianta sa scazi inflamația din corp cât poți: mănâncă echilibrat(in special alimente bogate in omega 3 cum e Peștele), dormi 8 ore, și hidratează-te suficient. Și un pic de plimbare ca sa faci mișcare. Știu ca doare însă sportul ajuta la durerile de genul.
Și mai cere un second opinion de preferabil la un ginecolog/endocrinolog specializat pe SOPC.
Cred ca încă nu ai găsit medicația care sa își facă efectul.
Am ovare polichistice și am schimbat 5 AINS pana sa găsesc unul care sa aibă efect pe mine cât de cât.
Multă sănătate!

| Ioana06i a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Am luat două supozitoare pe azi și tot nu mi-a trecut...Tot durere și oboseală simt.

Dar mulțumesc!

| ioana748 a răspuns:

In primul rand trebuie sa elimini acidul din organism. Astfel se diminuează si inflamațiile.
Hidratare corecta, fara condimente iuti, fara bauturi acidulate, o jumătate de linguriță de bicarbonat la un pahar apa, dimineața, vreo de doua saptamani.
Indometacinul s-ar putea sa-ti dea ameteala. Poate fi înlocuit cu diclofenac.
Ar fi bune si ceva suplimente cu fier si vitamina k.
Ceai de coada calului, coada șoricelului, galbenele si miere.
Multa sanatate,

| Ioana06i a răspuns (pentru ioana748):

Nu știam de ce amețesc așa tare azi...

Într-adevăr, am luat două supozitoare pe azi și parcă simt și un disconfort și la stomac...Plus că simt și inflamație.

Mulțumesc frumos!

| ioana748 a răspuns (pentru Ioana06i):

Da, trebuie sa renunti la ele ca vei lesina.
Restul sugestiilor le ai in mesaj.
Cu drag,
Multa sanatate❤️

| Cinic a răspuns:

Daca doctorii inca nu au reusit sa te ajute, cu siguranta TPU nu va putea sa faca nimic. Incearca sa mergi la o clinica privata. Este mai scump dar pentru sanatatea ta merita sa cheltui banii.