| sunnyhellll a întrebat:

Nu stiu de ce.dar stau cocosata,ce imi recomandati sa fac pentru a scapa de "tic-ul" acesta?(Merg cocosata si chiar nu-mi place, chiar daca ma fortez sa nu mai stau asa.) FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| victorandrei a răspuns:

Ca sa vezi cat de drept stai tine un bat dupa gat si mainile pe el, vezi daca poti si stai in fiecare zi din ce in ce mai mult. Tragi umerii in spate si pieptul in afara si te indrepti. Asta este cea mai simpla metoda daca nu sunt si alte afectiuni ale coloanei.

| myruna2012 a răspuns (pentru victorandrei):

Asa am facut si eu si a mers.

4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Trebuie sa mergi la un control medical de specialitate pentru ca poate fi cifoza( cifoza inseamna cocoasa) si netratata duce la modificari ireversibile ale coloanei, care ar putea fi rezolvate doar chirurgical. Poti sa te adresezi unui Kinetoterapeut pentru a te invata o serie de exercitii pe care sa le faci in fiecare zi
Si nu uita ''spate drept''.

| morningstar a răspuns:

Pune-ti o carte ( nu prea grea) pe cap si plimba-te zilnic 5-10 minute prin casa incercand sa nu scapi cartea de pe cap. Facand exercitiul asta, te obisnuiesti sa tii spatele drept.

| alexa2829 a răspuns:

INdreapta umerii si privirea dreapta sau cannd mergi la scoala strangeti bretelele de la ghiozdan si priveste in sus, eu deja merg mai bine insa am ramas cu ticul asta de privesc doar in sus laughing