| AndreiP98 a întrebat:

Nu vreau sa aud de sampoane sau nu stiuce, vreau o metoda simla si la indemana sa imi creaca parul repede... FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Damasc a răspuns:

Pasul 1
Daca te chinui sa faci parul sa creasca mai repede dupa ce l-ai "omorat" (prin numeroase produse cosmetice, coafat excesiv, placa de par, foehn, etc) nu vei reusi. Mai mult de atat, un par deteriorat are un ritm de crestere mult mai lent.

Pasul 2
Un deficit de vitamine ar fi cauza care sta intre tine si un par lung. Intra in cel mai apropiata farmacie si cauta vitamina A, B, C si E. De obicei, gasesti un complex de vitamine care le contine pe toate acestea. Nici un complex de vitamine conceput special pentru piele sanatoasa si cresterea unghiilor si a parului nu e de lepadat. Aceasta constituie solutia cea mai buna - rezultatele nu vor intarzia sa apara dupa cateva saptamani.

Pasul 3
Periaza-ti bine parul. Investeste intr-o perie lata si captusita. Aceasta stimuleaza circulatia sangelui pe scalp. Periaza parul dimineata, si timp de 5 minute seara. Ai grija sa nu se rupa firele de par de la periatul prea intens!

Pasul 4
Alta modalitate foarte buna de stimulare a circulatiei sangelui este masajul scalpului. Ori de cate ori ai timp, maseaza pielea capului incet, folosind o miscare circulara. Poti face asta in timp ce te uiti la televizor, inainte de culcare sau chiar cand te speli pe cap.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aplică pe pielea capului ulei de ricin și pe lungimea părului și după 2 ore te speli în mod obișnuit cu un șampon vitaminizant și un balsam pe bază de grâu.
Vârfurile trebuie tăiate la 8-12 săptămâni pentru a stimula creșterea și a avea un aspect sănătos fără a avea fire despicate.
Rezultatele apar în 2-4 luni de zile, trebuie să ai un pic de răbdare.
Este suficient o dată pe săptămână, dacă este utilizat mai des, se îmbâcsește și totodată duce la tendința de îngrășare și sunt convinsă că nu asta vrei.
Pa, pa.

| TommyHilfiger a răspuns:

Nu o lua in gluma da metoda asta merge 100%! Date cu grasime de miel pe el, cu apa aia, pe par! Ungete si o sa vezi ce repede creste! Nu glumesc! Incearca!

| JajaAliensHere a răspuns:

Foloseste o masca de ulei de ricin si vitamina A si spala-te des la cap. Cam asta e singura solutie pentru ca stiu din proprie experienta.

| CrowUp a răspuns:

Simplu.ulei de ricin...te speli pe cap o data la 1 saptamana sau 2...depinde.
Prima data dai pe varfuri apoi dai pe tot capu.clatesti de 1 data, e indicat sa faci mai seara ca sa dormi cu el.Si creste repede.

| V3ra a răspuns:

Tunde-l la varfuri in fiecare luna si da-te cu ulei de ricin! bafta

| batmobile a răspuns:

Uleiul de ricin e cel mai bun stimulant pentru cresterea parului. Poti sa-l iei de la farmacie, nu e scump iar alta metoda mai buna nu este...
Si eu il folosesc, crede-ma isi face efectul foarte binewinking

| creexteena a răspuns:

Incearca ulei de ricin; o sticluta este in jur de 3-4 lei, o gasesti la farmacie, si iti ajunge pentru cel putin 4-5 aplicari, depinde cat de lung il ai acum.eu de craciun aveam parul un pic mai lung de umeri, si am folosit uleiul de cateva ori, iar acum are vreo 60 si ceva de cm.si e simplu: aplici pe parul uscat(in special la radacini), poti sta chiar si o noapte cu el pe par si apoi te speli bine cu apa foarte calda; poti adauga si ulei de masline.