| TrustStyle a întrebat:

Nu vreau sa fie o intrebare absurda. dar vreau un raspuns:aproximativ
Vreau sa stiu cam cat am glicemia...(am 14 ani aproape, fac in vara)
Lista cu dulciurile pe care le mananc in general.(voi spune cam ce mananc intr-o zi..mai multe variante
2 pungi skittles +3 bucati ciocolata si 1 pahar sprite
sau
2 kit cat(batoane) si suc(1 pahar cola/sprite)
sau
2 magure si 3-4 bucati ciocolata
+ca ma indop cu paine laughing
Mai mananc si fast -food si am auzit ca, creste glicemia
Azi am inceput s-o iau mai moale. 2 bucati cioco si un pahar de suc
mentionez ca am greutatea de 67 kg, 1. 83 inaltimea si 13 ani jumate..nu fac sport... dar ma misc intruna..am muschi foarte mari la picioare+maini
Vreau sa stiu cam cat as avea glicemia...cu aproximare!
merci anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Din cate stiu eu, normal ar fi sa fie 80, dar nici 93 nu e mare, mai rau e cand trece de 100, daca ai probleme cu ea, incearca sa te limitezi cand e vb de dulciuri si sa nu te stresezi, din cauza stresului glicemia poate sa creasca sau sa scada, asta depinde de la persoana la persoana.
Altfel nu ai cum sa o aflii, nici prin aproximare, decat cu analize.

5 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Fa-ti un test de sange, nu cred ca e foarte scump. Cel mult 20 de lei. Asa vei sti cu exactitate. Noi nu iti putem aprecia glicemia, pentru ca depinde de organismul tau si de sanatatea pancreasuluihee hee.

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Cu glicemia nu se merge asa, in functie de cat mananci sau cate kg ai, glicemia poate sa creasca sau sa scada, nu neaparat de la dulciuri.
Glicemia o poti afla numai cu analizele de sange, atunci e sigur.
Si eu mananc dulciuri foarte multe, zilnic, insa glicemia mea nu a trecut de 80, deci, depinde de fiecare.
Daca vrei neaparat sa vezi cum stai u ea, cel mai bine e sa mergi sa iti faci analizele de sange.

| TrustStyle explică (pentru AlinaaAli):

Am sa fac si analizele cel mai probabil peste o saptamana.
dar intrebam asa cu aproximare..acum 3 ani o aveam 93.

| AlinaaAli a răspuns (pentru TrustStyle):

Din cate stiu eu, normal ar fi sa fie 80, dar nici 93 nu e mare, mai rau e cand trece de 100, daca ai probleme cu ea, incearca sa te limitezi cand e vb de dulciuri si sa nu te stresezi, din cauza stresului glicemia poate sa creasca sau sa scada, asta depinde de la persoana la persoana.
Altfel nu ai cum sa o aflii, nici prin aproximare, decat cu analize.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut deci să o luăm logic, ca să afli glicemia(valoarea cantității de glucoză zahăr în sînge), trebuie să deții un aparat de testat glicemia, nimeni nu î ți poate spune așa fără un consult ce glicemie ai, poți avea mare adică peste 100 mg, dacă tu spui că mănînci fast food, dulciuri cola etc, sau o poți avea normală, dacă o ai peste 100mg la o jumătate de oră după ce ai mîncat poți avea diabet tip 1 sau 2, dar ca să știi sigur dacă ai diabet, trebuie să ai simptomele sete urinat des, scădere in greutate depinde de la om la om,, tu mergi la medicul de familie, și cere o trimetere la centrul de diabetologie dacă esti din Bucuresti pe strada I. L Caragiale, și atunci doctorița de diabet vede exact dacă ai sau nu, sau dacă esti predispus la a face.

| TrustStyle explică:

Daca este pana in 110 ...nu imi fac griji, ca ma las de dulciuri. oricum fundawinking