| anonim_4396 a întrebat:

O alunita de 4mm rotunda, de culoare normala, iesita in relief, care a aparut in ultimele luni si provoaca mancarimi poate fi periculoasa? sau o alunita rosie de vreo 2mm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Salut!

Stiu ca doresti sa afli acest lucru pe baza experientelor noastre, dar eu iti recomand sa iti faci o programare la un medic dermatolog deoarece el este specializat in acest subiect, el stie cel mai bine subiectul si te poate sfatui (in caz ca nu ai facut-o deja).

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! atata vreme cat nu o scarpini, nu o rupi sau tai, nu se va modfica si nu se transforma in cancer.

| NLS a răspuns:

Asta un medic dermatolog iti poate spune, pe baza experientei si a cursurilor periodice pe care le fac o data la 2 ani si in urma inspectiei cu dermatoscopul.

Chiar daca arata mai normal, poate fi uneori periculoasa si trebuie tinuta sub observatie (de catre tine si de catre medic).

Nici macar un medic cu 10 ani de experienta nu poate sa raspunda la asemenea intrebari in mod cert, fara sa inspecteze alunita in cauza.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu te scărpina acolo.

| 4blaire4 a răspuns:

Du-te la medic ca sa iti faci un consult.

| andreispeed250 a răspuns:

Salut,pentru a stii sigur ca e ok trebuie sa te consulte un medic dermatolog cu dermatoscopul