| Teodora1991 a întrebat:

O intrebare pentru FETE! Buna, am si eu o problema, sa zic asa.Mereu am o scurgere alba, si inainte de ciclu si dupa, intodeauna.Nu mai scap de ea.Ce pot face? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Întrebare miroase? are o consistență brânzoasă?
Dacă are miros sau curge în exces vezi um medic poate fi o infecție. Oricum ar fi bine să vezi medicul.

| Teodora1991 explică (pentru Azµre):

Mai,nu miroase asa urat, cum sa-ti zic... miroase ff putin.Dar ma enerveaza pentru ca mereu trebuie sa prt tampon subtire, in fiecare zi/noapte. Vreau sa scap odata de asta, dar nu prea stiu cum

| Azµre a răspuns (pentru Teodora1991):

Dacă miroase nu e bine, ar trebui să nu aibe miros.
Vezi un medic îți va da un tratament adecvat. Așa pot să zic și eu da nu ți-aș recomanda fără să vezi un medic.

| Teodora1991 explică (pentru Azµre):

Multumesc frumos de ajutor.happy

| Azµre a răspuns (pentru Teodora1991):

Nu ai pentru ce

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nici nu o sa scapi pentru ca asa apare ea, foloseste un absorbant zilnic si nu-i mai da atata importanta pentru ca e normal sa ai astfel de scurgeri

| Teodora1991 explică (pentru mona):

Da...dar nu toate fetele au asa. Vreau sa scap odata, n-o mai suport.

| wolder a răspuns:

E normala...

Secretia vaginala normala

O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.

Acest lichid secretat are un usor miros (nicidecum neplacut), o consistenta laptoasa, o culoare alb-tulbure sau transparenta, iar in momentul in care se usuca pe lenjerie capata o nuanta galbuie. Cantitatea secretata variaza in functie de ciclul menstrual si de la femeie la femeie.

Daca pana acum te regasesti in aceste randuri, nu ai de ce sa-ti faci griji.

Factori care pot schimba consistenta si aspectul secretiilor

ciclul menstrual;
stresul emotional;
sarcina;
produsele OTC (medicamente foarte cautate, care nu necesita prescriptie - analgezice/calmante, medicamente pentru dureri de stomac, arsuri gastrice) sau medicamentele hormonale;
excitarea sexuala;
alaptarea;
ovulatia;
regimul alimentar.

Alti factori care pot influenta negativ pH-ul vaginului si pot cauza infectii sunt: gelurile pentru igiena intima, sapunul, antibioticele, sarcina, diabetul sau existenta unei alte infectii.

Secretia vaginala anormala

Daca observi secretii vaginale abundente insotite de miros neplacut, cu o consistenta neobisnuita (grunjoasa, branzoasa sau apoasa) si culoare gri-albicioasa sau alb-verzuie trebuie sa te prezinti cat mai repede la un consult specialist. Toate acestea sunt semne ale unei infectii sau poate o afectiune mai grava.

Alte simptome care insotesc acest tip de secretie:

cresterea semnificativa a cantitatii de secretie;
senzatia de mancarime sau usturime;
usturime, durere la urinare;
prezenta sangelui, in afara perioadei menstruale.

Cauzele secretiilor vaginale anormale:

Vaginita;
Vaginoza bacteriana;
Cancer de col uterin;
Infectia cu Chlamydia;
Negi genitali;
Gonoree;
Menopauza;
Sarcina;
Menstruatia;
Starea de sanatate a femeii;
Infectii cu ciuperci levuriforme.

Secretiile vaginale sunt normale, daca se incadreaza in anumite limite si este foarte probabil sa te confrunti cel putin o data in viata cu acest tip de infectii. Cea mai frecvent intalnita este cunoscuta sub denumirea de vaginoza bacteriana (afectiune vaginala comuna determinata de inmultirea excesiva a bacteriilor saprofite din vagin). Alte infectii vaginale destul de des intalnite sunt: candidoza si tricomoniaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poarta protej- slip
asa se intampla de obicei la toate adica nah depinde de pers la unele curge mai putin dar e ceva obisnuit daca nu ai avea substanta aceea atuncea poti spune ca e ceva in neregula, substanta aceea ajuta la protectia de bacterii a vaginului!
daca miroase sau are o culoare ciudata inchisa atunci poate fii o infectiewinking

| cicika a răspuns:

Buna! eu tot am din asta si nimic nu ii fac o las asa pur si simplu imi iau un absorbant de zi pentu ca sa nu murdaresc chilotii, si pe mine nu ma derangeaza deloc, asta e mai des cidn racesti, atunci ea este mai abundenta! Funda?