| IonutTeAjuta a întrebat:

O întrebare va rog : În urma unei biopsii pentru cancerul de col uterin al unei prietene apropiate are rezultatul următor: "Fragmente din biopsie reprezentate de regiune exocervicala, între care doar la nivelul unuia este prezenta în stroma componenta o proliferare neoplazica de tip carcinom scuamos moderat, diferențiat, keratinizat și infiltrativ asociind și infiltrat inflamator polimorf".Mă interesează să știu dacă toate astea înseamnă că e malign și dacă e într-un stadiu avansat... Dacă îmi poate explica cineva prin niște termeni mai simpli, aș fi foarte recunoscător. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Carcinomul scuamos este intotdeauna malign.

Deoarece este o situatie foarte delicata, nu cred ca este prudent ca cineva, pe internet, sa isi dea cu parerea in ceea ce priveste stadiul cancerului.

Sa mearga neaparat la medic.
Multa sanatate!

| IonutTeAjuta explică (pentru Floridori):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Doar informativ aveam nevoie...A fost deja la mai mulți doctori specializați și cam toți o mută de la unul la altul. Are deja o tumoare de aproximativ 5 cm care presează vezica urinara și îi provoacă niște dureri groaznice. E destul de grav și nu știu cum aș putea să o ajut

| Floridori a răspuns (pentru IonutTeAjuta):

Informativ, nu este atat de avansat incat sa prezinte metastaze, dar nu este nici incipient din cate se pare.
Stadiul de stabileste in baza mai multor criterii, de aceea doar un medic specialist, cu analizele in fata, ar putea stabili.

Imi pare rau daca spui ca nu gaseste un medic care sa se ocupe de ea si nu prea inteleg de ce.Dar, daca ai vrea sa imi spui judetul unde locuiti, in cazul in care am cunostinte acolo, care ar putea ajuta (medici, desigur), va voi recomanda cu placere, in speranta in care va primi tratamentul adecvat.

| IonutTeAjuta explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult pentru răspuns! Între timp a terminat toate ședințele de radioterapie, chimioterapie și mai are doar o ultimă brahiterapie. Sper să-și revină cât mai repede, efectele adverse ale citostaticelor sunt grele. O jenează vezica destul de tare de vreo lună iar medicul tot îi prescrie diverse antibiotice dar nu schimbă nimic. Simte nevoia de a merge la baie din 30 in 30 min, nici nu se poate odihni cum trebuie

4 răspunsuri:
| SmartASS123 a răspuns:

Cineva ca tine nu ar trebui să se ocupe de așa ceva, dar hai să-ți explic în termeni simpli ca să înțelegi și tu. Da, rezultatul indică prezența unui cancer de col uterin de tip carcinom scuamos moderat, diferențiat, keratinizat și infiltrativ. În ceea ce privește stadiul, acest lucru trebuie determinat de un medic specialist în oncologie ginecologică, care va evalua toate informațiile disponibile, inclusiv dimensiunea tumorii și răspândirea acesteia, pentru a face o evaluare adecvată.