| anonim_4396 a întrebat:

O lingurita de bautura alcoolica (cum ar fi, de exemplu, o lingurita de vin la impartasanie) poate dauna fatului femeii gravide (indeosebi, creierului acestuia) catusi de putin?

Majoritatea medicilor recomanda ca gravidele sa nu bea deloc pentru a inlatura orice influenta a alcoolului asupra fatului (posibile probleme de invatare si atentie in viitor).

Este aceasta regula valabila si pentru o lingurita de bautura alcoolica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 17Ioana a răspuns:

Buna!
Orice substanta care intra in organismul tau, automat intra si in organismul fatului.
Daca mergi la biserica sa te spovedeti - impartasesti, nu cred ca este un capat de tara. Sunt femei care fumeaza, mananca toate chimicalele posibile si beau pana se imbata. Atunci este o problema. Cred ca te duci cumva spre latura cealalta, doar ca spre extrema.
Nu cred ca este o problema o lingurita de vin, oricum te sfatuiesc sa ai grija la ce alimente consumi, cat mai putine chimicale, cat mai multe legume - fructe de preferat in stare naturala, sa aiba cat mai multi nutrienti

1 răspuns:
| xerxes1 a răspuns:

Mai degraba microbii si virusii din lingurita pe care o sug toti credinciosii pot fi daunatori.