| Iorga_Ioan_1984 a întrebat:

O mână se mișcă mai încet decât cealaltă, doctorul mi-a zis ca s-ar putea sa fie o semipareza. Intrebarea: e vindecabila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| RRoberto2018 a răspuns:

Salut Ioane.
Da, hemipareza e vindecabila, dar mai inainte doctorul trebuie sa puna un diagnostic clar, nu merge cu " s-ar putea ", si to el iti va face un plan de tratament( recuperare) care consta in:
-medicamente
- kinetoterapie( gimnatica medicala)
masaj
electro terapie( ultrasunete, magneto-terapie, etc)
Toate acestea se fac in Clinici de Recuperare Neuromotorie, sub atentia unui doctor. Se fac periodic " cure de recuperare", care necesita cateva zile de internare si se aplica cele mentionate mai sus, iar apoi se continua tratamentul acasa, sub indrumarea doctorului respectiv. ze nenoie de multa munca si ambitie, dar se poate!
Si cel mai important lucru dintre toate, te sfatuiesc sa te pregatesti cu multa, foarte multa rabdare, deoarece nu trece de pe azi pe maine, ci este nevoie de mai mult timp, in unele cazuri, de ani intregi.
Sanatate multa si Doamne ajuta!