| anonim_4396 a întrebat:

O prietena de-a mea intotdeauna a avut o pata pe globul ocular de culoare galben-maronie.Acum cativa ani nu se vedea atat de bine, dar acum cand se uita in stanga se vede si e cam mare. S-a intins... dar nu stie de la ce si e ingrijorata.Acum 1 an jumate sau asa... a primit o minge-n cap la ora de sport si ea crede ca de atunci a inceput sa se intinda. Dar eu nu cred.
Ce poate fii?straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Plague a răspuns:

Cum au zis si restul, oftalmologul o paste. Dar nu are rost sa se alarmeze degeaba, daca nu esti sanatos din punct de vedere fizic, stresul poate duce la agravare, deci incearca sa o linistesti. Oricum probabil e doar o pata, un semn, deci nu dauneaza. Totusi pana isi da un oftalmolog cu parerea tu incearca sa o linistesti; multa bafta.

6 răspunsuri:
| Nymphetamine a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca mingea si-a luat'o chiar pe partea aceea. :-s

| Nymphetamine a răspuns:

@Curcubeu: Eu m-am luat de tine cu un scop, tu te iei de mine ca sa-mi arati ca esti tare la aia 10 anisori ai tai? Eu nu te-am injurat, ti-am atras atentia ca esti dusa cu pluta.Si n-ai decat sa-mi raspunzi in continuare.[Prin chestia asta imi arati ca esti si mai batuta-n cap decat te credeam]

| whatevernvm a răspuns:

Ce poate fi nu putem sa stim cei de aici din moment ce nu am vazut problema. Nu cred ca se poate agrava. Cel mai bine ar fi sa consulte un oftalmolog si totul va fi okhappy

| VisSs a răspuns:

Ce nesimtitaaa

| Karashi a răspuns:

Pai e complicat! ma gandesc ca ar fi putut fi un semn din nastere(in cazul in care nu cauzeaza cu nimica)
dar poate fi si ceva ce ar putea sai 'atace' vazul, ma gandesc...in orice caz e trebuie sa mearga la oftalmolog
daca e doar un semn, va fi ok, dar daca e o problema mai grava...va urma un tratament.
Eu ii urez noroc(in cazul in care ar fi ceva grav)^^
Sper sa o fi ajutat pe prietena ta!

| andreis22 a răspuns:

Ar trebui sa consulte un medic.Nu se stie niciodata.
Poate e doar din nastere sau poate e ceva ce sa dezvoltat in timp.