| AlexxAtA a întrebat:

O prietena nu este in totalitate convisa de ideea ca exista persoane anemice si mai corporente, dar eu stiu ca asta este posibil deoarece si mama mea este anemica si nu este tocmai slaba.
Voi ce parere aveti?(funda)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

La fel, bunica mea este o persoana plinuta si este anemica.Anemia nu apare numai la persoanele ultra-slabe, ea apare si la cele mai corpolente, din cauza lipsei de fier/acid folic/vitamina B12.La fel, la femei apare mai des din cauza pierderii lunare de sange prin menstruatie.

1 răspuns:
| mymed a răspuns:

Anemia nu are legatura cu greutatea corporala. Ea poate aparea si la persoanele slabe si la cele grase.