| andreea1baratiu a întrebat:

O prietena si-a luat câteva inele dintre care câteva i-au fost mari și unul mi l-a dăruit mie. Problema e că inelele respective sunt badog, adică nu e argint adevărat, si de 2 zile de când l-am purtat pe degetul inelar de pe mana dreapta, mi s-a făcut intr-o nuanță verde închis în acel loc care m-a făcut sa mă speri puțin. Ea mi-a spus că e din cauză că m-am spălat cu el pe mână sau că l-am purtat prea mult fără a-l da jos. Eu am citit că e din cauza PH-ului sau a sângelui. Care ar fi cauza? Ar mai trebui să îl port?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sweetglitter a răspuns:

Nu stiu exact care e cauza, dar asa sunt toate inelele care nu sunt din argint sau aur, iti coloreaza degetele in nuanta asta de verde smarald. Am patit-o si eu o data. Iti sugerez sa nu mai porti acel inel deoarece nu este dintr-un metal pretios, nu are nicio valoare. Si iti murdaresti si degetul cu el. Nu are sens sa il mai porti.

| Garni28 a răspuns:

Este din cauza metalului din care e facut inelul, probabil cupru. Nu este nicio problema de sanatate, deci nu are rost sa te sperii. Si mancarimile in zona respectiva sunt normale. Daca iti este asa drag de el si vrei sa-l porti in continuare, ai putea folosi lac de unghii pentru a acoperi suprafata interioara a inelului. Asa, eviti inverzirea degetelor.