| annonimaaaa555 a întrebat:

O sa scriu tot ce s-a întâmplat pana acum...
Iau anticoncepționale de 3 ani, însă acum am întâmpinat o problemă. Mi-a lipsit o pastilă activa alba din folie (din fabrica)din a doua saptamana și nu stiam ce sa fac
Ginecologul nu mi-a răspuns. Ziua respectivă nu am luat (deoarece nu aveam ce)si dupa am continuat. Am avut contact sexual neprotejat cu iubitul intre ziele din 29 aug 2 sept-am fost pe ovulație între 25 si 31 aug(asa arata aplicația)Pastila lipsa a fost pe data de 3 sept(dupa aplicatie as fi fost pe ovulatie in data de 30 aug). Mi-a venit ciclul după o zi de întârziere adica 14 septembrie(A fost un ciclu normal)Sunt sanse de sarcină? Știu ca logic ar fi sa nu fie dar am mai auzit ca prima luna cică poate sa ți mai vina menstruația

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Sjhxjcks a răspuns:

Mai bine cumparai alte conceptionale și erai sigura. Nu mai întrebare de pomana aici

| Florian80 a răspuns:

Stai linistita ca nu ti se intampla nimic pastilele astea au efect si la luni intregi dupa ce ai incetat sa le iei daramite la una ca tine care le iei de 3 ani.Nicio sansa sa ramai!
Fara stres!

| StudentLaMedicina a răspuns:

Dacă tot eşti în dubiu, fă un test de sarcină. Dacă iese negativ poți fi sigură că nu eşti însărcinată pentru că nivelul de HCG (hormonul măsurat de testul de sarcină din urină) ar fi foarte mare în punctul ăsta ar sarcinii dacă ar fi să fie una. Deci, fă test, dacă e negativ poți fi sigură că nu este vorba de o sarcină.