| alondrakiss a întrebat:

Oamenii buni iau Seroxat de 20 mg, o pastila de Stressclean seara și mai iau una de dimineață de Stressclean...Astăzi am fost până la un interviu,îmi tremurau mușchii pe mine, nu era vizibil însă așa îi simțeam.Ce mă sfătuiți să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi de serlift dar te avertizez ca la început nu e chiar plăcut, si eu exact sunt ca tine, anexita te generala, am început cu 50 apoi 100, te rezolva cat timp iei tratament apoi sevraj, eu luam si triticoco e bun pentru somn, mărește doza e Putin, nu da banii pe porcari gen suplimente naturale, ai nevoie de serotina in creier iar serlift e cel mai bun in asta.

| alondrakiss explică (pentru RAY):

Am luat Serlift mai de mult parca eram bine...

| alondrakiss explică (pentru RAY):

Lucrezi? Te descurci?

| RAY a răspuns (pentru alondrakiss):

Pe mine m-a ajutat lucru sa numai simt anexitatea aia, lucrez cu clienti noi mereu, dar eu am avut dupa un eveniment traumatic trebuie sa te intelegi, eu nu aveam anexitate, depresie inainte de

| alondrakiss explică (pentru RAY):

Lucrezi in vânzări sub tratament psihiatric?

| RAY a răspuns (pentru alondrakiss):

Nu sunt vânzător și tehnician IT, nu sunt boli mintale și lipsuri de serotina, dopamina

| alondrakiss explică (pentru RAY):

Nu am înțeles ce vreți să spuneți...

| RAY a răspuns (pentru alondrakiss):

Adică adhd e o lipsă de dopamina, iar depresia o lipsă de serotina dar poate fii și genetic, tehnician IT e ceea ce numiți voi instalator de Windows dar eu fac de toate

| alondrakiss explică (pentru RAY):

Dar ai stare de greață? In autobuz am avut stare de greață...Să fie de la tratament?

| RAY a răspuns (pentru alondrakiss):

Greața e ceva normal in depresie, serotina se face in intestine, dieta e foarte importanta in depresie

| alondrakiss explică (pentru RAY):

O fi dar nu-mi permit să mănânc dietetic... sad

| Mindfulness a răspuns:

Sunt slabe alea pentru anxietatea ta,cu timpul posibil sa te mai liniștești,dar ca să se întâmple acest lucru trebuie să ieși frecvent din casă,sa te expui situațiilor stresante și care îți produce teama și emoții puternice,doar așa o să poți să o mai ameliorezi sa ieși din zona de confort! La mine e mai grav îmi tremura tot corpul și capul s interviu m-au văzut cei de acolo nu mai puteam de rușine ce îmi era. E foarte greu sa controlezi aceste reacții fizice,ele provin de la prea multe gânduri ce generează în permanență frici și insecurități despre tine.
In unele situații foarte stresante Xanax-ul ajuta,dar sa îl iei rar nu zilnic,sau daca nu ieși cat mai des și singura afara unde e cat mai multa mulțime de oameni,o sa îți fie foarte greu la inceput dar după aceea o sa te eliberezi,nu o să mai fii așa de agitat,încordată și înlănțuită.
Altceva ce mai poți face: exerciții de respirație,exerciții fizice,dusuri reci,alimentație fără zahăr,dulciuri, fast food, mâncare grasa, prăjită, fără sucuri carbogazoase.

| alondrakiss explică (pentru Mindfulness):

L-am sunat pe psihiatru și mi-a spus că de la emoții îmi tremurau mușchii pe mine...

| alondrakiss explică (pentru Mindfulness):

Dar am uitat sa iau pastila de palpitații...

| Mindfulness a răspuns (pentru alondrakiss):

Da,cu Seroxat nu o să poți estompa acele emoții,sunt slabe! Daca ai agorafobie e greu,e o problema debilitanta,o dizabilitate,foarte greu se scapa de așa ceva. Daca ai putut să ieși singura din casă e mare lucru,nu oricine poate! Ai stat mult în casa și de aia ai emoții așa de puternice,cu cât te izolezi mai mult și crezi fals că ești în siguranță cu atât îți va fi mai greu sa scapi de ea,ai nevoie in permanenta de stimuli externi,că sa poți lupta cu anxietatea,trebuie sa ieși din casă chiar dacă ți foarte greu și începi să tremuri și să transpiri,cu timpul nu o să mai ai așa emoții și scapi de modul lupta sau fugi,de adrenalina cauzata de cortizolul crescut. E greu sa lupți cu așa ceva de unul singur,eu cred că sunt singurul care te înțeleg,eu trec prin așa ceva de ani buni. Din păcate tratamentul nu poate vindeca anxietatea sociala sau agorafobia,ești constrânsă daca vrei sa fii bine sa faci psihoterapie indiferent că îți permiți sau nu. Dar sa gândim pozitiv,e posibil prima data sa îți fie mai greu, primele ieșiri din casă,foarte greu ba chiar apoi după ce te vei învăța cu oamenii o sa dispară încet încet acel tremur,bâlbâială sau ce simptome mai prezinți. Pai normal că de la emoții,tu nu ai studiat deloc anxietatea? Trebuie sa o studiezi ca sa înțelegi ce ți se întâmple,de ce ai acele reacții, totul,inclusiv traumele tale,toate problemele din subconștientul tău apar,acolo s-au înmagazinat toate fricile,insecuritățile,grijile,traumele,și acum ies la suprafață. Prin reprogramare mentală poți să scapi,sa îți schimbi tiparul de gândire,obiceiurile,acțiunile,gândirea,totul! E greu de tot sa lupți cu asa ceva singura,ai nevoie de sprijin din partea familiei,de un om de încredere cărui sa ii spui tot ce simți, de înțelegere și empatie, dar din păcate când un om e căzut la pământ rămâne singur, toți îi închid ușa înafara părinților.
Nu trebuie sa îți suni psihiatrul pentru orice chestie, tu deja trebuia să știi având în vedere că ai totuși 35 de ani cum se manifesta anxietatea. Citește mai multe despre ea ca sa o înțelegi,psihiatrul nu îți poate face nimic nici ție nici mie,ne da tratament,dar tot bolnavi rămânem fiindcă gândim eronat despre noi înșine,nu ne iubim,nu ne apreciem, nu avem încredere în noi, subconștientul știe totul despre noi, totul rămâne stocat ca pe un calculator, totul din copilărie până în prezent.

| Mindfulness a răspuns (pentru alondrakiss):

Încearcă să nu mai uiți, sa fii mai responsabila că nu ești un copil mic.

| RAY a răspuns (pentru alondrakiss):

Poate ai adhd
performanță scăzută sau fluctuantă la locurile de muncă;
pierderea sau renunțarea frecventă la locuri de muncă;
performanțe slabe în carieră sau în mediul academic;
distragere ușoară;
capacitate scăzută de a urmări firul conversațiilor;
capacitate slabă de a gestiona responsabilitățile de zi cu zi, cum ar fi îndeplinirea treburilor casnice, sarcini ce țin de întreținerea casei, plata facturilor sau organizarea lucrurilor;
probleme în relații datorate nerealizării unor sarcini;
uitarea lucrurilor și a aspectelor importante și o incapacitate de prioritizare;
supărări ușoare asupra unor lucruri minore;
stres și îngrijorări cronice din cauza neîndeplinirii obiectivelor și responsabilităților;
sentimente cronice și intense de frustrare, vinovăție sau vină;
dificultăți la nivelul acceptării criticilor și a respingerii;
hiperfocus pe un anumit subiect sau legat de o anumită abilitate, care poate fi benefic sau poate influența negative aspecte din viața de zi cu zi;
procrastinare crescută.

| alondrakiss explică (pentru RAY):

Și cum aș putea rezolva?

| Mindfulness a răspuns:

Cei de pe TPU nu te pot ajuta, foarte puțini cunosc psihologie și despre anxietate. Încearcă din când în când și la psiholog sa mergi sa afli de unde provine frica, anxietatea ta. Multa sănătate suflet drag happy

| Civilizațiiextraterestresuperioare a răspuns:

Toate medicamentele şi suplimentele alimentare sunt otravă curată care îmbolnăveşte. Meditează sau roagă-te, plimbă-te în natură. Doar natura vindecă iar orice organism are capacitate de autovindecare şi autoreglare.

| alondrakiss explică (pentru Civilizațiiextraterestresuperioare):

Ideea e că am o frică în mine! Parca cu tratament nu mai am dezechilibru corporal nici nu mai știu ce să mai spun...

| Civilizațiiextraterestresuperioare a răspuns (pentru alondrakiss):

Frici avem toți, e normal. Tratamentul e de fapt o otravă care te îmbolnăveşte. Faci cum crezi, e corpul tău.

| Civilizațiiextraterestresuperioare a răspuns:

E normal să ai emoții la interviu, vor trece.

| alondrakiss explică (pentru Civilizațiiextraterestresuperioare):

Teamă de a pleca de acasă o am...

| Civilizațiiextraterestresuperioare a răspuns (pentru alondrakiss):

E o teamă normală pe care o au şi alții. Învață să îți învingi frica, altfel vei trăi doar în frică.

| Civilizațiiextraterestresuperioare a răspuns:

Am luat şi eu Seroxat în trecut şi mi-a făcut rău. Nu înțeleg, tu vrei să îți faci rău singură?

| Civilizațiiextraterestresuperioare a răspuns:

E important să ai prieteni. Prietenii te pot ajuta să te simți mai bine.

| alondrakiss explică (pentru Civilizațiiextraterestresuperioare):

Nu am banii că să am prieteni...

| Civilizațiiextraterestresuperioare a răspuns (pentru alondrakiss):

Nu e nevoie de bani ca să ai prieteni.