| shippuden a întrebat:

Oamenii traiau mai mult inainte, fata de acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, dimpotriva, mureau mult mai repede din cauza infectiilor (pentru care azi exista vaccinuri si antibiotice), a afectiunilor chirurgicale, etc. De altfel vezi ca in ultimii ani mereu principala cauza de moarte este reprezentata de bolile cardiovasculare care sunt boli ale batranetii. In secolul XIX rareori un om ajungea sa traisca peste 70 de ani si atunci era cunoscut in toata localitatea ca fiind foarte batran. Din 1990 si pana acum speranta de viata in Romania a crescut cu peste 2 ani, ceea ce este enorm. daca continua asa, se pare ca din cei nascuti dupa 2000 aproape jumatate vor trai 100 de ani sau mai mult.

3 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Nu, nu traiau mai mult ba dimpotriva! de exemplu in evul mediu, media de viata era de 45 de ani ir aceasta medie probabil era si mai mica inainte de aceasta perioada din motive foarte "normale" : boli razboaie etc.

| mona a răspuns:

Nu traiau mai mult ca acum

| PedoBarbie a răspuns:

Trăiau mai puţin.