| noname213123123123123123 a întrebat:

Oare umflarea tiroidei e de la anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este de la lipsa hormonilor serotonina si melatonina care se produc numai noaptea, in timpul somnului, intre orele 10 si 2 nopatea.
Anxietatea si depresia apare ca urmare a lipsei somnului de noapte si a lipsei celor 2 hormini de mai sus.
O restabilirea a ordinii si somnului,, in care mergi al culcare de la ora 10 si dormi cel putin 7-8 ore pe noapte, ajuta corpul sa produca din nou hormonii vitali cresterii, iar anxietatea si depresia dispar.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai de graba e invers.
Ar trebui sa te consulti cu un medic endocrinolog, deoarece functionarea excesiva a glandelor toroidale duce la constitutie slaba, anxietate. Un tratament usor iti poate restabili functionarea hormonala, sa revii la stare "normala". happy
Sanatate buna!

| noname213123123123123123 explică (pentru Violleta2022):

Si ca sa scap ar trebui sa dorm la ora 10?

| noname213123123123123123 explică (pentru Violleta2022):

Ca sa imi treaca trebuie sa ma culc la ora 10?

| Violleta2022 a răspuns (pentru noname213123123123123123):

Da, ca sa iti treaca, trebuie sa te culci la ora 10, ca hormonii aia sa se ii produca corpul tau si sa iti revii.

| noname213123123123123123 explică (pentru Violleta2022):

Si ma stresez foarte tare din chestia asta
Gen ca o sa ma sufoc din cauza umflaturii sau ca o sa vomit tot timpul
Este posibil?

| Violleta2022 a răspuns (pentru noname213123123123123123):

Daca tiroida nu functioneaza normal, se inflameaza si apar diverse simptome: ameteli, dureri de cap, stare de voma, stari de panica, nervositate sau anxietate, plangi usor sau razi usor samd.